ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 16:12

“Hiçbir şey kardeşliğin önünde engel teşkil etmemeli”

“Hiçbir şey kardeşliğin önünde engel teşkil etmemeli”


 AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, Alevi kanaat önderleri ile biraraya gelerek, hiçbir şeyin kardeşliğin önünde engel teşkil etmemesi ve ‘Çözüm Süreci’nde herkesin taşın altına elini sokması gerektiğini söyledi.

Yetiş, ‘Çözüm Süreci’ne toplumun her kesiminden büyük oranda destek geldiğini belirtti. Toplantıya katılan Alevi kanaat önderleri de süreci olumlu bulduklarını ve sürece sonuna kadar destek olacaklarını ifade ettiler.

Ayda bir Alevi kanaat önderleri ile buluşma kararı alınan toplantıda Yetiş, Adıyaman'ın, farklı düşünce ve inançtan insanların bir arada huzur içinde yaşadığı illerden biri olduğunu ifade etti. Yetiş, "Bu manasıyla herkesten, her kesimden haklı bir övgü alan bir ilde yaşıyoruz. Sükûnet ve saygı içinde bir arada yaşayabilme olgunluğunu gösterebilen Adıyamanlılar bu anlamda bir örneklik teşkil ediyor. Adıyaman’ın ‘Çözüm Süreci’ ve sonrasında, nasıl bir yöntem sorusuna, bu örnek duruşu ile katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Bu süreci inkıtaya, kesintiye uğratacak çabalar içinde olan bütün siyasi partilerin tarih önünde hesap vereceğini ifade eden Yetiş, şöyle devam etti: "Süreci çözülme olarak adlandıran ve artık sorumlu muhalefet anlayışını bırakarak küfür muhalefetine dönen siyasi kabadayılıklar, şiddet enstrümanı olmaktan başka bir şey değil. Her an savaş çığırtkanlığı yapmaktan vazgeçilmelidir. Kardeşlerin birbirini boğazladığı, annelerin ağıtlarla, gözyaşları ile çocuklarını kendi elleriyle toprağa verdikleri bir ortamın özlemi içindeymiş gibi hareket etmek, sorumlu siyasetle, milliyetçilikle ve insanlıkla bağdaşmaz. Adıyaman halkı olarak, tüm farklı inanç kesimleri ile sürece destek veriliyor, bundan da kardeşlik kazançlı çıkacak."

Toplantıya katılan Alevi kanaat önderleri de süreci olumlu bulduklarını ve sürece sonuna kadar destek olacaklarını ifade ettiler.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER