ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 12:02

"Hibrit tohum GDO ile karıştırılmasın"

"Hibrit tohum GDO ile karıştırılmasın"


Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı (TÜRKTOB) Yıldıray Gençer, "Hibrit tohum kesinlikle kısır değildir, hibrit eşittir doğal demektir." dedi. Gençer, hibrit tohumun Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) ile karıştırılmamasını istedi.

TÜRKTOB Yıldıray Gençer, kamuoyunda ‘hibrit tohumlardan elde edilen ürünlerden yeniden ürün alınamayacağı ve hibrit tohumların kısırlığa yol açtığı’ yönündeki iddiaların gerçek olmadığını belirten bir açıklama yaptı. "Hibrit, üstün özelliklerin bir bitki üzerinde toplanma bilim ve sanatıdır” diyen Gençer, hibritteki en önemli özelliğin türdeki anne ve babanın belli olduğu, aynı türü melezleme ile de yeni bireyler oluşmasına hibrit teknolojisi adı verildiğini hatırlattı.
Hibritin oluşmasındaki maksadı da izah eden Gençer, şöyle devam etti: "Üstün özellikler ve pazarın istediği şartları yerine getirmek. Islahçılarımız, pazarın istediği şartlara göre üstün özellikli anne ve babayı melezleyerek daha üstün özellikli yeni bireyler, F1 dediğimiz yeni hibrit tohumluklar elde ederler. Hibrit tohum, daha yüksek verim demektir, daha yüksek kalite demektir, standart ürün demektir, özellikle son dönemlerde pek çok hastalığa dayanıklı bitki türleri demektir. Ancak bu kesinlikle sağlıklı ve doğaldır."

"VATANDAŞLAR HİBRİT İÇİN ENDİŞELENMESİN"

Hibritin kesinlikle GDO ile karıştırılmaması ve farklı olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Gençer, "Hibrit eşittir doğallık, bu nedenle de vatandaşlarımız bu alandaki endişelerini yensinler." çağrısında bulundu.

Kamuoyunda çokça gündeme gelen ve yanlış algıları da beraberinde getiren "Hibrit tohum bir kez ürün veren kısır tohum mudur?" sorusuna da cevap veren Gencer, "Hibrit tohum bir kez ürün veren bir tohum değildir. Ancak pratikte hibrit tohumların her yıl yenilenmesi gerekiyor. Kamuoyunda bu konu ile ilgili ‘hibrit tohumlar kısırdır. Çünkü yabancılar, İsrailliler bize satarken bunun genetiği ile oynadılar. Bunların tohumları alınmıyor, bunlar kısırdır’ gibi çok yanlış bir algı var. Kesinlikle bu böyle değil, Hibrit tohumlardan elde edilen ürünlerden tohum alabilirsiniz. Ancak hibritte şu vardır. Aynı bitki türünde farklı anne ve baba türünden geldiği için onun tohumunu alıp bir yıl sonra kullandığınız zaman annenin ya da babanın özellikleri ön plana çıkabilir. Bir sonraki jenerasyonda ürün verir ancak Hibrit kısır değildir." görüşünü ifade etti.

"HİBRİT TOHUMLARIN TOHUMLARI KULLANILABİLİR"

Kamuoyunda ‘hibrit tohumlar kısırdır, bunları yiyenler de kısır olabilir’ gibi çok yanlış bilgiler verildiğine işaret eden Gencer, "Hibrit zaten doğada kendiliğinden olan bir süreçtir aynı zamanda. Hibrit tohumların tohumları kullanılabilir. Onlardan tohum alıp üretim yapabilirsiniz. Onlardan ürün de alırsınız. Ancak ürün kalitesi aldığınız bir önceki hibritten aldığınız neticeyi vermez. Ya anneye ya da babaya doğru açılımlar söz konusu olacağından, üreticilerimiz böyle bir riskte karşı karşıya kalmamak için her yıl bu tohumları yenileme ihtiyacı duyarlar. Hibrit tohumlar özellikle ticaretini yapan profesyonel üreticilerin kullandığı tohumluklardır. Bugün ticareti yapılan sebze tohumlarının neredeyse yüzde 99’u hibrit tohumluklardan karşılanmaktadır. Pazara arz edildiğinden, ertesi yıl bir sürprizle karşılaşmamak için, anneye veya babaya doğru bir yaklaşım olmasın diye her yıl bu tohumları aynı neticeyi almak için yenilerler. Bizim üreticimiz bunun farkındadır. Bu yenileme mecbur kaldıklarından değil, daha iyi ve daha üstün özellikli ürünler elde etmek için yapılıyor." açıklamasında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER