ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 12:08

Hevsel Bahçeleri'nde yapılaşma iddiası


Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, çeşitli basın organlarında yer alan "Dicle Vadisi'nde Yürütülen Ağaç Katliamı" konulu haberlerin Bakanlıkça yürütülen projelerle alakası bulunmadığı bildirildi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Dicle Vadisi'nde yer alan Hevsel Bahçeleri'nin Dicle Üniversitesi kampüs alanındaki ağaçların kesildiğine ilişkin haberler çıktığı anımsatıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Dicle Vadisi içinde koruma amaçlı rekreasyon alanı çalışmasının proje bazlı olarak yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, bugüne kadar alanda Bakanlık tarafından hiçbir uygulama yapılmadığı vurgulandı.
Açıklamada, Dicle Vadisi master plan çalışmasında, Diyarbakır'a yeni bir şehir silueti kazandırmak amacıyla da çalışmalar yapıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
"Dicle Vadisi'nin ekolojik özellikleri de dikkate alınarak, yeni bir rekreasyon yaşam alanı kazandırılacaktır. İlk aşamada Dicle Vadisi'nin master planı hazırlanacak ve kentsel tasarım ve peyzaj projeleriyle uygulama çalışmaları başlatılacak. 'Dicle Vadisi' adı verilmesi planlanan alanda, yeşil alanlar, bisiklet yolları, meydanlar, sosyal donatılar, açık spor ve rekreasyon alanları, ağaçlandırılacak alanlar bulunacak. Peyzajı zenginleştirilen bitkilendirme çalışmaları da yapılacak."
Diyarbakır'da Bakanlıkça yürütülen çalışmalarla Dicle Vadisi'nde tarihi doku ve doğal özellikler ön plana çıkarılarak, UNESCO adaylığına önemli bir katkıda bulunulacağı ifade edilen açıklamada, çeşitli basın organlarında yer alan "Dicle Vadisi'nde yürütülen ağaç katliamı" konulu haberlerin Bakanlıkça yürütülen projelerle alakası bulunmadığı bildirildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER