ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:18

Hessen'de koalisyon sözleşmesi imzalandı


Almanya'nın Hessen eyaletinde Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Yeşiller Partisi arasında koalisyon sözleşmesi imzaladı.
CDU Hessen Eyalete Teşkilatı Başkanı Volker Bouffier ile Yeşiller Partisi Hessen Teşkilatı Başkanı Tarik Al Wazir, Hessen Eyalet Meclisi binasındaki salonda 106 sayfalık koalisyon sözleşmesini imzalayarak, ocak ayında kurulacak yeni koalisyon hükümetinin ilk adımı attı.
Sözleşmeye göre, CDU Hessen Başkanı Bouffier, eyalet başbakanı olacak, CDU 8 bakanlığı üstlenecek. Yeşiller Partisi Hessen Teşkilatı Başkanı Tarik Al Wazir ise kabinede Başbakan Yardımcısı ile Ekonomi, Ulaştırma ve Kalkınma Bakan olacak. Yeşiller Partisi ayrıca Çevre, Tarım ve Enerji Bakanlığı ile Sosyal, Uyum Bakanlığı Müsteşarlığı görevini üstlenecek.
Yeşiller Partisi Hessen Eyaleti Milletvekili Mürvet Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koalisyon sözleşmesinin hazırlanması sırasında birçok konun görüşüldüğünü ve sıkı müzakerelerin yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:
"Her iki partinin önem verdiği konuları sözleşmenin içerisine koymaya özen gösterdik. Yabancılar politikası ve uyum konularında Yeşiller olarak, yabancı kökenli insanların Almanya'nın ve Hessen'in bir parçası olduğunu, dini cemaatlerin ve grupların da bu ülkede hakları ve yerleri olduğunu sözleşmeye yazdırdık. Din derslerinin devam etmesi ve daha da yaygınlaştırılmasıyla alakalı konuları ele aldık. Anadilde eğitim konusunda da çalışmalarımız oldu. Farklı dillerin, okullarda ek ders olarak okutulması talebimiz oldu. Türkçe, okullarda yabancı dil dersi olarak okutulacak."
Öztürk, ayrıca koalisyon sözleşmesinde Almanya'daki mülteci ve kadın hakları konularının da yer aldığını kaydederek, "Şu an imzalanan koalisyon sözleşmesi, bizleri 5 yıl içerisinde bir yerlere taşıyabileceğini düşünüyorum" dedi.
CDU Hessen Eyaleti Milletvekili İsmail Tipi de Yeşiller-CDU arasında imzalanan sözleşmenin Hessen ve Almanya açısından önemine dikkatini çekerek, şöyle devam etti:
"Almanya ve Hessen tarihinde bir ilk gerçekleştirildi ve koalisyon sözleşmesi imzalandı. Sözleşmede özellikle uyum ve yabancılarla ilgili konular önemli yer edindi. Uyum ve yabancıları ilgilendiren konular anlaşmanın en üst sıralarında yer alıyor. Eyalet Başbakanı Bouffier, uyum konusuna büyük önem veriyor. Alınan önlemler bu sözleşmede yer alıyor. Bu anlaşmanın özellikle Hessen eyaletindeki göçmenler için de hayırlı olacağına inanıyorum. Çünkü yabancı kökenli göçmenlerin buradaki konumunu güçlendiren maddeler her iki parti tarafından onaylanmış durumda."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER