ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:45

Hessen ve Bavyera Anayasa Mahkemesi’nde


Federal Anayasa Mahkemesi, zengin eyaletlerin fakir eyaletlere mali yardımda bulunmasını öngören ‘Eyaletlerin Bütçelerini Denkleştirmesi’ uygulamasının anayasaya aykırı olup olmadığını inceleyecek. Bütçe denkleştirmesini eleştiren Bavyera ve Hessen eyaletleri, uygulamayı sonunda mahkemeye taşıdı.

Bavyera Başbakanı Horst Seehofer, para veren ve alan eyaletler arasındaki görüşmeler çıkmaza girdiği için mahkemeye başvurunun kaçınılmaz olduğunu savundu.

Yıllardır tartışılan bu uygulamayla ilgili son sözü söyleyecek Anayasa Mahkemesi’nin ise kararı yakın zamanda vermesi beklenmiyor.

Federal Anayasa Mahkemesi, zengin eyaletlerin fakir eyaletlere mali yardımda bulunmasını öngören ‘Eyaletlerin Bütçelerini Denkleştirmesi’ uygulamasının anayasaya aykırı olup olmadığını inceleyecek.

"BÜTÇE DENKLEŞTİRME DAHA ADİL OLMALI"

Bütçe denkleştirmesini eleştiren Bavyera ve Hessen eyaletleri, uygulamayı sonunda mahkemeye taşıdı. Bu adımı ‘siyasi zorunluluk’ olarak değerlendiren Bavyera Başbakanı Horst Seehofer ), Bavyera Ekonomi Bakanı Martin Zeil ve Bavyera Finans Bakanı Markus Söder ortak açıklama yaparak, bütçe denkleştirme uygulamasının daha adil ve dayanışma içinde olacak şekilde düzenlenmesine sistemden para alan eyaletlerin karşı çıktıkları savundu.

Uygulama çerçevesinde para veren bir eyalet olarak, borç alan eyaletlerin ekonomilerini düzeltme gayretlerinin ödüllendirilmesini, hiçbir şey yapmayanların ise cezalandırılmasını istediklerini belirten Bavyeralılar, sistemin bu haliyle adaletsiz, başarı düşmanı ve dayanışmaya aykırı olduğunu iddia etti.

16 eyaleti bulunan Almanya’da finans denklik sistemine sadece üç eyalet para öderken, diğerleri sistemden para alıyor. 7,3 milyar Euro’dan fazla bütçesi olan finans denklik havuzuna Bavyera eyaleti 3,6 milyar Euro’dan fazla para ödüyor.

Yeşil-Kırmızı yönetimine geçen Baden-Württemberg eyaleti ise bu girişime dâhil olmadı. Son birkaç yıldır ‘fakir’ eyaletlere mali yardımda bulunan ‘zengin’ eyaletler arasında bütçe denkleştirmesi uygulaması tartışılıyordu.

Bu uygulama çerçevesinde 1990 yılından bu yana ‘zengin’ eyaletler ‘fakir’ eyaletlere 128 milyar Euro yardım verdi. 2012 yılında ise sadece Bavyera, Hessen ve Baden Württenberg eyaletleri para ödeyerek diğer eyaletlere 7,3 milyar Euro aktardı. Bunun 3,6 milyar Euro’sunu Bavyera ödedi. En çok yardımı ise 90’lı yıllardan bu yana 45 milyar Euro ile başkent Berlin aldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER