ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 07:21

Herkesin gözü onda

Herkesin gözü onda

Türkiye’nin 10 yıldır beklediği havadan erken ihbar ve kontrol uçağı AWACS'lardan ilki bu cuma günü devletin zirvesinin katılacağı bir törenle göreve başlıyor.


Teslimde yaşanan gecikme nedeniyle Türkiye'ye yaklaşık 600 milyon dolar tazminat ödeyecek olan Boeing firması, bu yıl içinde 2 AWACS'ı daha teslim edecek.

Akşam'ın haberine göre, Türkiye, erken uyarı uçağı sahibi ülkeler arasındaki yerini cuma günü itibariyle alıyor. Uzun zamandır beklenen havadan erken ihbar ve kontrol uçağı AWACS, devletin zirvesinin de katılacağı bir törenle cuma günü hava kuvvetleri komutanlığının envanterine dahil edilecek. Konya 3. Jet Ana Üssü'ndedüzenlenecek törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve kuvvet komutanları da katılacak.

Yeni AWACS’lar yolda

Toplam 1.5 milyar dolar bedelli proje kapsamındaki uçakların gelmesinin ardından Libya operasyonu ve Suriye sürecinde Türkiye'ye destek veren NATO’ya ait AWACS’ların kullanımına ise son verilecek.
Hava savunmasında kritik bir öneme sahip olan ve ülkelerin hava kuvvetlerine sınıf atlatan AWACS'ın Türkiye'deki adı ise Barış Kartalı olacak. Uçakların teslimatında yaşanan yaklaşık 7 yıllık gecikme nedeniyle ABD'li Boing firması Türkiye’ye yaklaşık 600 milyon dolar tazminat ödeyecek. Firma, bu yıl içerisinde Türkiye'ye 2 AWACS daha teslim edecek. Önümüzdeki yıl ise 4. AWACS'ın envantere dahil edilmesi öngörülüyor.

24 saat havada kalıyor

Northrop Grumman imalatı özel bir radar taşıyan uçak, 350 kilometre menzili içinde aynı anda 3 bin objeyi, bu objelerin cinslerini, tam yerlerini ve rotalarını belirleyebiliyor. AWACS sayesinde, kara radarlarının saptamadığı çok alçaktan ve çok düşük süratle uçan insansız hava araçları dahi tespit edilebiliyor. Ayrıca AWACS'lar, saptadığı füzeler için elektronik karıştırma ya da şaşırtma da yaparak, istenen hedeften sapmasını sağlıyabiliyor. Havadan yakıt ikmaline uygun inşa edilen AWACS'lar, 24 saat boyunca havada kalabiliyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER