ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mayıs 2013 Perşembe 19:59

"Herkes yaşam alanlarında nöbet tutmaya başlayacak"

"Herkes yaşam alanlarında nöbet tutmaya başlayacak"


Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Arif Ali Cangı, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED)Yönetmeliği'nde yapılması öngörülen kanun değişikliği ile 1997 yılından önce planlanmış yatırımların ÇED kapsamı dışına çıkarılacağını belirterek, "Anlaşılan herkes kendi yaşam alanında nöbet tutmak zorunda kalacak." dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Sözcüleri Sevil Turan ve Arif Ali Cangı ile Parti Meclis Üyesi İbrahim Akın,Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Samsun İl Temsilciliği’nde basın top lantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, TBMM’ye sunulan Sosyal Güvenlik Kurumu yasa tasarısı içerisinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED)Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasını öngören bir düzenleme olduğunu belirterek, kanun değişikliği ile 1997 yılından önce planlanmış yatırımların ÇED kapsamı dışına çıkarılacağını söyledi. Yasa değişikliğinin enerji santralleri dahil belli başlı projeler için yapıldığını belirten Cangı, "Tüm yatırımlar ÇED kapsamı dışında tutuluyor. Anlaşılan herkes kendi yaşam alanında nöbet tutmak zorunda kalacak." dedi.

Kamulaştırma Kanunu'nda bir değişiklik yapıldığına dikkati çeken Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, "Kamulaştırma kanununda 'Acele kamulaştırma' diye bir ifade var. Bu kanunun çıkış tarihi 1940’lı yıllara dayanıyor. Daha sonra yapılan düzenleme ile kanuna "Bakanlar Kurulu kararının verdiği haller" diye ifade konuldu. Yurttaş ile şirket anlaşamazsa Bakanlar Kurulu kararı devreye giriyor ve acele kamulaştırma kararı alınıyor. Siz kararı iptal edemezseniz arazinizi elinizden alıyorlar. Bu düzenlemeye ek olarak üçlü kararname ile Bakanlar Kurulu yetkisi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na devredildi. Danıştay’ın bu yönde iptal kararları var. Halen acele kamulaştırma kararları yayımlanmaya devam ediyor. Acele kamulaştırma kavramı başlı başına üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü uygulama küçük üreticileri mülksüzleştiren, şirketlere mülk sağlayan bir uygulamadır." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER