ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 21:17

'Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliği ihtiyacımız var'

Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliği ihtiyacımız var


Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Dönen, her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Dönen, İskenderun’da düzenlediği birlik ve beraberlik toplantısında, itidal çağrısında bulundu. Dönen, ülke olarak sıkıntı bir süreçten geçtiklerini belirterek,"Öncelikle saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Umarım ülkemiz ve bölgemiz böyle bir acı olayla karşılaşmaz. Bu olayın arkasında birçok neden olabilir. Özellikle bu tip eylemelerin amacı kaos ve korku yaratmaktır. Başka bir amacı ise o halkı bölmek ve parçalamaktır. Hepimizin, her siyasetçinin, her kanaat önderinin, her sivil toplum kuruluşlarının, yani her ferdin tek yapması gereken bu tip olaylarda ilk amaç birlik ve beraberliği korumak olmalıdır.” dedi.

Fısıltı gazetelerine inanmamak gerektiğini belirten Dönen,” Bizler hepimiz aynı geminin içindeyiz. Bu gemi batarsa herkes batar. Bu bölgede 40 yıldır siyaset yapan biri olarak söylüyorum. Orta Doğu’daki ateş bize sıçratılmak isteniyor. Yalnız Suriye’de değil. Orta Doğu’nun birçok yerinde sıkıntılı günler yaşanıyor. Ülkeyi yönetenler geçmiş tarihimizi bilmek zorundadır. Bizler yüzyıllardır birlikte yaşayan insanlarız. Hatay tüm Dünya’ya kardeşliğe örnek olmuş bir şehirdir. “şeklinde konuştu.

Dönen,”Bir dış politika oluşurken tarihi gerçeklere bakmak zorundasınız. Biz Cumhuriyet’le birlikte yönümüzü batıya dönmüş bir milletiz. Kimsenin diliyle, dini ile inancı ile uğraşmadık. Bu görüş ve anlayış ile yönetilen bir Cumhuriyet ile bugüne kadar geldik. Bu huzur ve barış ortamını bozmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Zaman zaman sıkıntılar yaşadık. Bizim Devletimizin temel görevi bir başka ülkede iş yapmak değil, kendi halkının güvenliğini ve refahını sağlamak olmalıdır." diye konuştu.

“Siz bir yere müdahale ederseniz, bunun sonu gelmez, baş edemez hale gelirsiniz. Nasıl oluda bu hale getirildi bu ülke bu iyi tahlil edilmelidir. Suriye parçalanırsa bölge kaosa süreklenir. Geçmişte demokrasi getirilecek diye müdahale yapılan ülkelerde milyonlarca insan olsu. Şimdi Bu ateş Hatay’a düşürülmek isteniyor. Siyasetçiler bu olayları tahlil ederken çok dikkatli olmalılar. Bu olayları tek pencereden bakmamalılar. Bilgi sahibi olmadan ayaküstü verilecek demeçler bu toplumu gerer parçalar, hangi siyasetçi olursa olsun bu tavra dikkat etmelidir. Bir daha birleştiremezsiniz. Hepimiz soğukkanlı olmalıyız. Bizi bölmek isteyenlere karşı yekvücut olacağız. Bunu yapanlar toplum önüne açık bir şekilde koyulmalıdır. Bu coğrafyada kimin eli kimi cebinde belli değil. Orta Doğu’da her gün farklı yerlerde bombalar patlıyor. Birileri bu topraklarda huzur istemiyor. Bizler bunlara karşı çok dikkatli olmalı ve provokasyonlara gelmeyelim.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER