ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 08:47

Her yer Sarıkamış

Her yer Sarıkamış

99. yılında Sarıkamış Harekatı ve şehitler için Türkiye’nin dört bir yanında yüz binler yürüdü.


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Kars’ta düzenlenen yürüyüşten önce Bakan Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek Kızılçubuk mevkiinde toplanan yaklaşık 50 bin kişiye seslendi. Kılıç, “Bu bayrak ebedi dalgalanacak. Türkiye’nin 81 vilayetinden gelenlerle Türkiye Şehitlerine Yürüyor Anma Etkinliği’ni gerçekleştiriyoruz” dedi. 8.5 kilometrelik yürüyüşe Mehmetçik, izciler, gaziler, 7’den 70’e her yaş grubundan on binlerce kişi katıldı.

Eksi 15 derecede yapılan yürüyüşün ardından Sarıkamış Şehitlik Anıtı önünde tören düzenlendi. Bakan Kılıç önceki gece de sahnelenen ‘90 bin ay yıldız’ adlı tiyatro oyununu ayakta izleyerek “İnşallah hiçbir zaman bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırtmayacağız. Bu yürüyüş Allah’ın izniyle hiç durmayacak. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Bunun koruyucusu sizler olacaksınız” diye konuştu.Törenlere Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da katıldı.

150 METRELİK TÜRK BAYRAĞI

- Kahramanmaraş’ta Ahir Dağı eteklerinde başlayan Sarıkamış yürüyüşünde katılımcılar 150 metre uzunluğunda Türk bayrağı açarak çoğunluğu karla kaplı güzergâhta yaklaşık 2 kilometre yürüdü. 2 bin 100 metre rakımda son bulan yürüyüş sonrası saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, donarak şehit düşen Mehmetçik için dua edildi.

- Malatya’da Atatürk Spor Salonu önünden Atatürk Anıtı önüne kadar süren yürüyüşün ardından şehitler için dua okundu. Türkiye Bisiklet Federasyonu Malatya temsilciliğinde yer alan bir grup bisikletçi de yürüyüşe bisikletleriyle katıldı.

- Antalya’da anma etkinliklerinin adresi Cumhuriyet Meydanı oldu. Saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okuyan gençler, ellerindeki Türk bayrakları ve ‘Gençlik şühedanın izinde Sarıkamış şehitlerini rahmetle anıyoruz’ yazılı pankartla Karaalioğlu Parkı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında öğrenciler, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganlarını attı.

- Muğla’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, Recai Güreli Caddesi, Kız Meslek Lisesi Bulvarı’ndan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne kadar yürüdü. Ellerinde Türk bayrakları taşıyan kalabalık, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Ne mutlu Türküm diyene”, “Vatan sana canım feda” şeklinde slogan attı. Adıyaman, Bitlis, Balıkesir, Ordu, Sivas, Zonguldak, Trabzon, Erzincan, Şırnak, Kırıkkale, Kocaeli ve Düzce’de de Sarıkamış şehitlerinin anısına yürüyüş düzenlendi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER