ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 16:57

'Her türlü milliyetçiliği ayağımızın altına alıyoruz' demeyeceğiz


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İslam coğrafyasında sürekli kan aktığını ve bunun nedeninin sorgulanması gerektiğini söyledi. Dış politikada talimatın ancak milletten alınması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, başkalarının çıkarları yerine kendi insanımızın çıkarlarının savunulması gerektiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan'ın milliyetçilik ile ilgili sözlerine de atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, "Asla 'her türlü milliyetçiliği ayağımızın altın alıyoruz' demeyeceğiz." dedi.

Feshane'de düzenlenen Ordu Günleri'ne katılan Kılıçdaroğlu, stantları gezerek Ordulularla hatıra fotoğrafı çektirdi. Konuşma yaparak Orduluları selamlayan Kılıçdaroğlu, ilkokulda öğrendiği ilk türkünün 'Ordu'nun Dereleri' olduğunu ve kız kardeşinin de bir Ordulu ile evli olduğu için hemşehri sayıldıklarını anlattı.

Gündeme ilişkin açıklamalar da yapan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın milliyetçilik ile ilgili sözlerine atıfta bulundu. Türkiye'yi, insanları, bayrağı sevdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Bayrağımızı, vatanımızı seviyoruz ama hiç bir zaman, 'her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına alıyoruz' demeyeceğiz ve söylemeyeceğiz." dedi.

Barış süreciyle ve dış politika ile ilgili değerlendirmeler de yapan Kılıçdaroğlu, barışın ancak demokrasinin ve insanların düşüncelerini serbestçe açıklayabildikleri ortamda olabileceğini kaydetti. "Bunun çabası içindeyiz" diyen Kılıçdaroğlu, "Barış olsun, herkes birbirini kucaklasın. Anneler sabahleyin kucaklarında çocuklarını okula güler yüzle, huzur içinde göndersinler. Hiç kimsenin tasası, olmasın. Barışı bu coğrafyada egemen kılalım. Herkesle barış içinde yaşayalım." ifadesini kullandı.

'NEDEN İSLAM COĞRAFYASININ HER YERİNDE KAN AKIYOR?'

İslam coğrafyasının her yerinde kan aktığını ve bu coğrafya dışında kan akan başka bir yer olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, bunun iyi sorgulanması gerektiğini anlattı. "Neden? Bir düşünmemiz gerekiyor. Eğer bu sorunun cevabını verebilirsek düğümü çözmüş oluruz. Bu sorunun yanıtı başkalarına biat etmeden, başkalarının çıkarlarını savunmadan kendi insanımızın çıkarlarını savunacağız. Ve talimatı ancak ve ancak kendi milletimizden yani Türk milletinden alacağız" diyen Kılıçdaroğlu, dış politika eleştirisinde bulundu.

Konuşmasının ardından Kılıçdaroğlu'na, Ordu Dernekler Federasyon Başkanı Sabri Çelebi plaket verdi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER