ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 11:53

"Her şey çocukların milli değerleri ve asker kavramını öğrenmesi için"


 Genelkurmay Başkanlığı, Almanya'da yaşayan ve çocuklarının milli değerler ile asker kavramını daha iyi öğrenebilmesi için yardım talebinde bulunan Bora ailesini Ankara'da misafir etti, Anıtkabir ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nı gezdirdi.
Hamburg'da yaşayan Adem Bora, Almanya'da doğan iki çocuğunun milli değerleri ve asker kavramını daha iyi öğrenebilmeleri için Genelkurmay Başkanlığından yardım istedi. Genelkurmay Karargahına gönderdiği mailde Türkiye'ye tatil için geleceğini, çocuklarıyla Anıtkabir ve bir askeri birliği ziyaret etmek isteğini bildiren Bora'ya telefon edildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in bu talebi olumlu karşıladığı belirtilen görüşmede, Bora ailesinin ziyareti için gün belirlendi.
Bora ailesi, Orgeneral Özel'in talimatıyla TSK yetkililerinin eşliğinde Ankara'da unutulmayacak bir gün geçirdi.
Adem-İlknur Bora çifti, 9 yaşındaki kızları Kübra ve 5 yaşındaki oğulları Hamza ile önce Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığına gitti. Genelkurmay Başkanlığından bir yetkilinin de eşlik ettiği ziyarette aileye, birliğin faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Çocuklar ziyarette, TSK'ya ait bir birliği yakından görme, askerlerle tanışma, merak ettikleri konuları sorma fırsatı buldu.
Aile daha sonra Anıtkabir'e geldi. Anıtkabir Komutanı Albay Muzaffer Taytak ile görüşen aile daha sonra Anıtkabir'i gezdi. Atatürk'ün mozolesini ziyaret eden Bora ailesi sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Bora ailesi, Kurtuluş Savaşı panoramasını ve Atatürk'e ait eşyaların sergilendiği bölümü dikkatlice inceledi.
Ziyaretin sonunda Bora çiftinin kızı Kübra, ziyaretçiler için açılan deftere, "Atatürk'ün çok iyi ve yardımsever bir insan olduğunu düşünüyorum, cennete gittiğini sanıyorum" ifadelerini yazdı.
Ziyaretin bitiminde aileye Anıtkabir Komutanı Albay Taytak tarafından çeşitli hediyeler verildi.
-Genelkurmay Başkanlığına teşekkür
Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosluğu Ticaret Ateşeliğinde yerel uzman olarak çalışan Adem Bora, ziyaretlerden ve TSK yetkililerinin gösterdiği ilgiden çok memnun olduklarını belirterek, "Umarız çocuklarımız birtakım şeyleri öğrendiler. Zaten amaç da buydu. Mail attığımda bu şekilde bir dönüşün olacağını beklemiyorduk. Genelkurmay Başkanlığına yapılan organizasyon ile bize gösterilen ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum" dedi.
İlknur Bora da Anıtkabir'i ilk defa ziyaret ettiğini belirterek, "İnsan vatanıyla atasıyla ülkesiyle daha çok gurur duyuyor. Türkiye'ye izne düzenli olarak geliyorduk ancak ilk defa böyle bir izin geçiriyoruz. Çok mutluyuz" diye konuştu. İlknur Bora Almanya'ya dönünce gördüklerini yakınlarıyla paylaşacağını dile getirdi.
Kübra Bora ise çok güzel şeyler gördüğünü vurgulayarak, askerlerle tanıştığını, onlarla sohbet ettiğini, Almanya'ya döndüğünde arkadaşlarına gezisini anlatacağını söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER