ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2013 Salı 11:34

"Her sanık arkasında bir iz bırakır"


SELAMİ KÜÇÜKOĞLU - Suç ve suçlularla mücadelede olayları en ince ayrıntısına kadar bütün delilleriyle inceleyen polis ekipleri, bazen bir kıl parçası, bir sigara izmariti ve bir damla kanla binlerce zanlının arasından yıllar sonra bile olsa olayın failine ulaşıyor.
Erzurum Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte meydana gelen iki ayrı suçun failini, olayın arkasında bırakılan küçük delillerle ortaya çıkardı.
Atatürk Üniversitesi kampüsünde 13 yıl önce meydana gelen faili meçhul hırsızlık olayının işlendiği yerden alınan 0.02 mililitre kan örneği yıllar sonra farklı bir hırsızlık olayında yakalanan şahsın kan örneği ile uyuşunca yıllar önce işlenen suç da aydınlatılmış oldu.
Yunus Emre Mahallesi'nde işlenen ve faili meçhul olan bir cinayetin arkasındaki sır perdesi ise 2 kilometrelik alanda yapılan tarama çalışmalarında ele geçirilen 2 bıçak ve maktule ait kot pantolonun 3 milimetre lif parçası sayesinde çözüldü.
Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekiplerin günün 24 saati olayların aydınlatılması için iz takibi yaptıklarını ve bunda büyük bir başarı sağlandığını söyledi.
İl Emniyet Müdürlüğü olarak önemli çalışmalara miza attıklarını ve halkın huzuru için ekip ruhuyla çalıştıklarını belirten Yıldız, "Emniyet teşkilatımızın bütün birimleri aynı özveri ve güvenle çalışıyor. Tek amacımız var halkımızın huzurunu sağlayarak, suç ve suçlularla mücadele etmektir. Hangi suç olursa olsun, hangi zaman diliminde işlenirse işlensin deliller karartılmadığı süre içerisinde ekiplerimiz o olayı veya olayları yıllar geçse de aydınlatacak donanıma sahip. Ekip arkadaşlarımızın ortak başarılarında tek gayemiz, halkımızın huzurunu ve refahını sağlamak, faili meçhul suçun kalmamasıdır" dedi.
Yıldız, suç ve suçlularla mücadelede kullandıkları son teknoloji yöntemler sayesinde önemli başarılar elde ettiklerini dile getirdi. Teknik ve fiziki takibin önemine dikkat çeken Yıldız, şöyle devam etti:
"Günümüz dünyasında teknoloji çok hızlı ilerliyor ve bizler de hizmetimizi insanımıza yaptığımız için sürekli kendimizi yenileyerek teknolojiyi çok yakından takip ediyoruz. İnsanımızın bir an önce sorunların çözümünü ve olayların faillerinin hızlı bir şekilde yakalanmasını arzu ediyoruz. Tabii bunu yaparken adaletli ve doğur kişilerin yargı önüne çıkması bizim için en önemli unsurdur. Bu nedenle ekiplerimiz, bütün delilleri en ince ayrıntısına kadar son teknoloji yöntemleri kullanarak incelerler. Bizim için önemli olan olay yerinde delillerin karartılmamış olmasıdır. Olayların çözümünde bu nedenle halkımıza büyük görev düşüyor. Olay anında 155 Polis İmdat Hattı'nı arayarak bilgi vermesi ve olay yerini olduğu gibi dokunmadan muhafaza etmesi suçluların daha kısa sürede yakalanması ve olayın çözümünü kolaylaştırır."
Yıldız, zaman zaman soğumuş ve üzerinden yıllar geçmesine rağmen aydınlatılmamış olayların da incelendiğini anımsattı.
Yapılan incelemeler sonucu kentte meydana gelen ilginç olayların arkasındaki sır perdesinin aralandığını dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:
"Her temas bir iz bırakır. İnsanımıza en iyi hizmeti yapmak tek çabamız ve gayemizdir. Yeter ki deliller karartılmamış olsun. Olay yerinde çok ciddi çalışmalar yapıyoruz ve suçun aydınlatılması için bu çalışmalar çok önemli. Halkımız bunun bilincine varmalı. Olayın meydana geldiği alanda uzman arkadaşlar yaptıkları incelemelerle topladığı delilleri yıllar sonra farklı bir olayla karşılaştırıp olayları çözebiliyor. Bazen bir kıldan, bazen tükürükten, bazen bir izmarit parçasından, bazen daha küçük delillerden suçluya ulaşmak mümkün oluyor. Şunun altını çizmek isterim. Her sanık arkasında bir iz bırakır. Meydana gelen olayın bulunduğu yerden alınan bir pantolonun 3 milimetre lifi veya bir damla kandan daha küçük bir kan örneği 13 yıl sonra olayın çözümünü kolaylaştırıyorsa halkımız bu konuda daha duyarlı olmalı. Önemli olan geniş bir çerçeveden olayı görmek. Geniş vizyondan geniş bir fotoğraf karesinden olaya bakmaktır. Biz arkadaşlarımıza güveniyoruz ve olayın mağdurları da bize güvensin."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER