ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 12:05

Her müşterisi ölümü hatırlatıyor

Her müşterisi ölümü hatırlatıyor

Her müşterisine üzülüyor ama satmadan da edemiyor.


Kırıkkale’de 74 yaşındaki cenaze levazımat satıcısı, her müşteri geldiğinde ölümü bir kez daha hatırladığını ifade ediyor.

Hergün sabah namazı ardından Çarşı Camii altındaki işyerini açan İsmail Varankaya (74), cenazesi olan insanları bekliyor. İkindi namazından sonra cenaze sahiplerini beklemeyi sonlandıran Varankaya, gelecek müşteriyi 50 metre uzaktan tanıdığını ifade ediyor. Ölümü her zaman hatırlamanın güzel bir meziyet olduğunu ifade eden Varankaya, "Böylelikle dünyaya tamah etmiyorsun. Allah'a bağlılığın daha da artıyor. Dünya senin umurunda olmuyor." dedi.

Sabah erkenden dükkanı açmasının sebebinin köylerde ve diğer şehirlerden gelen insanların bulunmasına bağlayan Varankaya, "Cenazesi olanlar ilk olarak bizlere gelir. Daha sonra diğer cenaze işleriyle uğraşırlar. Gelen insanlar, üzgün oldukları için teselli etmeye çalışırım. Çocuk ve gençlerin ölümü beni de etkiler. Bunun üzerine, ‘Öldüren de dirilten de O'dur. Hiç şüphesiz, göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. O, diriltir de, öldürür de. Size O'ndan başka ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı.' ayetlerini hatırlatırım ve ikimizde büyük teselli buluruz." diye konuştu.

İşlerinin dönem dönem yoğunluğunun değiştiğini anlatan Varankaya, "Eskiden her şeyi biz hazırlardık. Şimdi ise paket içinde geliyor ve bizler de satıyoruz." şeklinde konuştu.

ÖLMEDEN ALIYORLAR

Yaşı ilerleyen insanların kefenlerini ölmeden alarak evin bir kenarında beklettiğini ifade eden Varankaya, "Bazı müşterilerimiz ise ‘Bu babamın kefen parası, kendi elleriyle biriktirdi.’ diyerek bizden kefen alıyorlar. Ben ise, kendine daha kefen ayırmadım. Çünkü kefen bende fazlasıyla bulunuyor." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER