ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 15:57

Her köylü kadına 25 keçi ve bir teke

Her köylü kadına 25 keçi ve bir teke


İzmir'in Seferihisar ilçesinde düzenlenen 3. Koyun-Keçi Panayırı, kapalı pazaryerinde başladı. Bu yıl bir sürpriz yaşandı. Seferihisar Belediyesi ve Koyun Keçi Birliği’nin birlikte açıkladığı, hayvancılık yapmak isteyen köylü kadınlara ilk iki yıl geri ödemesiz verilecek 25 keçi ve bir teke projesine imza atıldı. Çeşitli bölgeler ve farklı ırklardan küçükbaş hayvan sahipleriyle sektör temsilcilerinin buluştuğu panayırda, damızlık küçükbaş hayvan pazarında alıcı ve satıcılar biraraya geldi. İzmir ve ilçelerinden gelen yetiştiricilerin hayvanları ırk özelliklerine, verimlilikleri ve görünüşlerine göre uzman bir jüri tarafından değerlendirilecek. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verilecek.

Kadın Girişimci Saanen Yetiştirici Projesi (KAGİSAP) ile ilgili bilgi veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Projeyi, Ulamış köyünden bir arkadaşımıza 25 keçi ve bir teke hediye ederek başlatıyoruz. İkinci tekeyi de birliğimiz hediye ediyor. Ayda bin ile bin 500 lira arası gelir elde edecek. İlk iki yıl geri dönüş istemiyoruz. Ondan sonraki beş sene içerisinde de yavaş yavaş ödemeye başlayacaklar. Ödeme, keçilerin iadesi şeklinde de olabilecek. Tabii bu arada ekmeğini büyütmüş, işin sürdürebilirliğini sağlamış olacak.” dedi. Projenin asıl amacının, maddi durumu iyi olmayan ev kadınlarına istihdam sağlamak olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, ikinci amacın da Türkiye’de en çok süt keçisinin yetiştirildiği yer olan Seferihisar’da üretimi arttırmak ve bu konuda markalaşmak olduğunu söyledi. Seferihisar, 17 bin 14 keçi ve 1,3 milyon litre sütle Türkiye’de birinci sırada bulunuyor.

ULUSAL KIRMIZI ET DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILACAK

Öte yandan Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON), eylül ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Seferihisar’da yapılacak. Yarın saat 10.30’da, kıl çadırda sektör temsilcilerinin katılımıyla yapılması planlanan değerlendirme toplantısına İzmir Valiliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Kırmızı Et Birliği, Damızlık Hayvan Birlikleri ve sektördeki firmalar davet edildi. Toplantıda UKON Yönetim Kurulu üyeleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kırmızı et sektörünün durumunu değerlendirecek.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER