ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 15:07

'Her iki dakikada bir kadın kaybediyor'

Her iki dakikada bir kadın kaybediyor


Uzmanlar, her iki dakikada bir kadının rahim ağzı kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini belirtiyor. Önlem olarak da HPV virüsüne dikkat edilmesi, tek eşlilik ve düzenli kontrol gerektiği vurgulanıyor.

OP. Dr. Mehtap Şentürk Çiçek, rahim ağzı kanseriyle ilgili yaptığı açıklamada her yıl 490 bin kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konduğunu söyledi. Her iki dakikada bir kadının rahim ağzı kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini açıklayan Doktor Çiçek, hastalığın belirtilerini şöyle anlattı: “Kanama, normal düzenin dışındaki kanamalar, genellikle kokusuz ve koyu renkli akıntı, menopoz döneminde kanama olması ve karın ağrısı rahim ağzı kanserine işaret edebilir. Rahim ağzı kanseri erken dönemde belirti vermeyebilir. Nadiren de olsa, ilerlemiş vakalarda dahi tesadüfen kanser tespit edilebilir.”

Kansere yakalanmamak için önlem alınması gerektiğini kaydeden Çiçek, “Çok eşlilik, cinsel temasın 20 yaşından önce başlaması, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, fazla sayıda doğum yapmak, sigara içmek, C ve A vitamini eksikliği, sosyoekonomik durumun düşük olması, eşin sünnetsiz olması, kortizon kullanımı, AIDS, kanser hastalığı gibi nedenlerle hastanın bağışıklık sisteminin baskıda olması, rahim ağzı kanserine zemin hazırlayan nedenler arasındadır.” dedi.

Rahim ağzı kanserine yüzde 85 oranında HPV ( Human Papilloma Virüs ) adı virüsün sebep olduğunu anlatan Çiçek, açıklamasına şöyle devam etti: “HPV’nin yaklaşık 300 kadar tipi bulunmaktadır. HPV genital siğil oluşumuna neden olabilmektedir. Rahim ağzı kanserinin önlenmesinde aşı son yıllarda önem kazanmıştır. Aşı; HPV Tip 6, 11, 16, 18 neden olduğu kanser öncesi lezyonları ve genital siğilleri önlemektedir.Rahim ağzı kanseri aşısının koruma süresi 5 yıldır. Yurt dışında aşının uygulama yaşı 9-26 olarak belirtilmiştir. Örneğin 10 yaşında aşı yapılan bir kız çocuğu, 5 sene sonra muhtemelen korunmasız kalacaktır.Türkiye şartlarında cinsel ilişki yaşının, yurt dışına oranla daha geç olmasından dolayı bu yaş aralığı ülkemiz için değişebilir. Ancak aşının en etkin olduğu yaş aralığının ergenlik dönemi olduğu unutulmamalıdır. Özellikle bağışıklık sistemini baskılayan tedavilerin uygulandığı kişiler, kortizon kullananlar, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanlar ve HPV açısından riskli gruplarda aşılanma önerilmektedir.Aşı hamile bayanlara önerilmezken, emzirme döneminde yapılabilir.”

Kontrollerin düzenle yapılması gerektiğinin altını çizen Çiçek, “Unutulmaması gereken başka bir nokta ise aşı yapılan bireylerde rahim ağzı kanseri riskinin tamamen sıfırlanmadığıdır. Bu nedenle tarama testlerine smear ve gerektiğinde rahim ağzındaki olası bazı hücre değişikliklerini saptayabilen kolposkopi ile devam edilmelidir. 6 ayda ya da yılda 1 kez smear takibi, aşı sonrasında da önerilmektedir. Düzenli olarak jinekolojik kontrollerini yaptıran kadınlarda, rahim ağzı kanseri çok erken evrede yakalanılıp tedavi edilebilmektedir.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER