ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 15:23

'Her gün 6 milyon ekmek çöpe atılıyor'


 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ekmek israfını önleme kampanyasına destekler devam ediyor. Cuma namazı hutbesinde cemaate ekmek israfını önlemenin önemini anlatan Bilal Şahin Külliyesi Cami İmamı Bünyamin Fidan, "Dünyada milyonlarca insan ekmeğe muhtaçken, her gün 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Her yıl 10 milyon insan yetersiz beslenmekten hayatını kaybederken Suriye’de, Somali’de, Arakan’da ve dünyanın muhtelif yerlerinde insanlar bir ekmeğe muhtaç iken milyonlarca ekmeği israf ediyoruz." dedi.

Yozgat’ta, kısa süre önce fırınlar başta olmak üzere, ekmek tüketiminin fazla olduğu iş yeri önlerine belediye tarafından bayat ekmek toplama kutuları yerleştirilirken, bugün de cuma namazı hutbesinde israfın önlenmesi konusu vatandaşlara anlatıldı. Hutbede israfın önlenmesi konusunda ayetler ve hadislerden örnekler vererek anlatan Bilal Şahin Külliyesi Cami İmamı Bünyamin Fidan, "Hayat çok kısa, ömrümüz akıp giderken gençliğimizi, sağlığımızı, zenginliğimizi, geleceğimizi, her şeyimizi israf ediyoruz. İsraf ve savurganlık, bugün hayatımızın hemen her tarafını kuşatmış durumda. Ancak öyle bir nimeti israf ediyoruz ki bu nimetin bizim medeniyetimizde apayrı bir yeri vardır. İsraf ettiğimiz bu nimet, nimetlerin büyüğü, değerlisi ve yücesi olan ekmek nimetidir. Bizim kültürümüzde ekmek, rızıkların kıymetlisi, hürmete şayan olanıdır. Bu sebeple biz bir ekmek kırıntısını yerde gördüğümüzde hemen onu alır ve öperiz, sonra alnımıza koyarız, ardından özenle bir duvarın kovuğuna yerleştiririz. Ekmek kırıntısını çiğnemekten dahi kaçınırız." diye konuştu.

Sofralarda ekmeklerin israf edilerek çöplere döküldüğünü söyleyen Fidan, şöyle dedi: "Bereketin timsali ekmeği çöpe atıyoruz. Dünyada 1 milyar insan sefalet ve yokluk içerisinde yaşarken, milyonlarca insan bir lokma ekmeğe muhtaçken, her gün 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Dünyada her yıl 10 milyon insan açlıktan ve yetersiz beslenmekten hayatını kaybederken Suriye’de, Somali’de, Arakan’da ve dünyanın muhtelif yerlerinde insanlar bir ekmeğe muhtaç durumda iken, her gün milyonlarca ekmeği israf ediyoruz. İsraf ettiğimiz sadece ekmek değildir. Çiftçinin emeğini ve alın terini çöpe atıyoruz. Servetimizi saçıp savuruyoruz. Yıllık 1.5 milyar liramız çöpe gidiyor. Yüce Rabbimizin bahşettiği bütün nimetleri israf etmek günahtır. Ancak ekmeği israf etmek daha da günahtır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER