ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 09:02

Her ayinde çözüm duası

Her ayinde çözüm duası

Ermeni Patrik Vekili, barış sürecini Türk-Kürt meselesi olarak görmediğini herkesi ilgilendirdiğini ve kilisede her zaman dua ettiklerini söyledi.


Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi'ndeki adak ayinine katıldı. Ayin sonrası bir gazetecinin "Çözüm Süreci için dua ettiniz mi" sorusunu yanıtlayan Ateşyan şunları söyledi: "Her ayinimizde bu duayı yapıyoruz. Bu süreç sadece Türk-Kürt halkının meselesi değil, bu ülkede yaşayan tüm insanları ilgilendirir. Birisinin huzuru hepimizin huzurudur. Birisinin acısı hepimizin acısıdır. Öyle ki biz din görevlileri olarak kiliselerimizde her zaman bu duayı yapıyoruz."

ERMENİLERE MUTLULUK VERİYOR

Diyarbakır Ermeni Kilisesi'nin cemaatinden arınmış bir kilise olduğunu ifade eden Ateşyan, aileleri Diyarbakır'dan göç etmiş çocukların kiliseyi ziyarete gelerek her yıl adak ayini gerçekleştirildiğini anımsattı. Kilisenin yakın bir zamanda onarıldığına işaret eden Ateşyan, Ortadoğu'nun en büyük kilisesi olarak kabul edilen mekândaki ruhani havayı yaşamanın cemaate büyük mutluluk verdiğini de sözlerine ekledi.

EKSİKLERİMİZ TAMAMLANDI

Ateşyan, kilisenin eksiklerinin büyük oranda tamamlandığını söyleyerek, birtakım eksikler ve borçlarının halen bulunduğunu, tüm giderlerinin ise Ermeni cemaati ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin 1 milyon liralık desteğiyle karşılandığını dile getirdi. (Akşam)

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER