ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 12:40

"Her 4 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülüyor"


Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Dr. Halil Duran kadın ve erkeklerde aynı sıklıkla görülen karaciğer yağlanmasının her 4-5 kişiden birinde oluştuğunu söyledi.

Normal sağlıklı bir insanda karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunduğunu hatırlatan Duran, yağlanma arttığında, birtakım yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açtığını açıkladı. Söz konusu durumun nedenlerini obezite, şeker hastalığı, açlık veya hızlı kilo kaybı, Wilson hastalığı, aşırı A vitamini kullanımı olarak sıralayan Duran, karaciğer yağlanmasının genellikle hiçbir belirti vermeden sinsice ilerlediğini ifade etti. Bazı hastalarda; karnın sağ üst tarafında dolgunluk hissi, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler görülebileceğine değinen Duran, diğer belirtileri şöyle sıraladı: "Çok nadir olarak karaciğer yağlanmasına bağlı ileri karaciğer hastalığı olan insanlarda kaşıntı, iştahsızlık, sarılık ve bulantı görülebilir."

Karaciğer yağlanmasına neden olan sebeplerin bulunarak ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Duran, şu tavsiyelerde bulundu: "Örneğin alkol tüketimi sonucu meydana gelen kişilerin alkol tüketimini sonlandırması gerekir. Aşırı kilolu kişilerin de ideal kilolarına kavuşmaları gerekir. Kilolu kişilerin uygulamaları gereken diyetleri konusunda mutlaka bir diyetisyen ve hekim kontrolünde olmaları, hastalığın yanlış diyet ile daha kötü seyir kazanmaması için önemlidir. Aynı zamanda yaşam tarzında değişikliklere gidilmeli her gün tempolu bir şekilde en azından 45 dakika yürüyüş egzersizi yapılmasına özen gösterilmelidir. Sebze, balık, beyaz et gibi gıdalar tüketilmeli, fast food tarzı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Hastalar, hekim kontrolünde belli aralıklarla tetkik ve takiplerini yaptırmalıdırlar."
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER