ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 17:59

"Hepiniz Ermenisiniz hepiniz p..siniz"e ceza


Hocalı katliamının 20. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen mitingde Ermenilere hakaret içeren pankartlar taşıyarak 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçunu işledikleri iddia edilen 10 sanık'tan 6'sı yargılama sonunda 5'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezaları, daha sonra da 3'er bin lira para cezasına çarptırıldı.

Hocalı katliamının 20. yıl dönümü nedeniyle Taksim'de düzenlenen mitingde, Ermenilere hakaret içeren pankartlar taşıdıkları gerekçesiyle 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri' iddia edilen 10 sanıklı davanın karar duruşması İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuksuz yargılanan 10 sanık ile avukatlar duruşmada hazır bulundu. Hakim tarafından kararın verileceğinin açıklanmasının ardından sanıklar son sözleri sorulduğunda suçlamayı kabul etmeyerek, beraatlerini istedi.

Duruşma sonunda sanıklardan Derya Kabakçı, Burak Kahveci, Cihan Dabak, Umut Akbulut, Hasan Hüseyin Kocabey ve Kazım Büyükbunar'ın 'Halkı ve kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri' gerekçesiyle belirtilerek bu sanıklar hakkında 5'er ay hapis cezası verildi. Bu 5 sanığa verilen hapis cezaları, daha sonra da 3'er bin lira para cezasına çevrildi.

Diğer sanıklar Onur Gürecioğlu, Recep Aksoy, Arzu Bekçi ve Samet Aksakal hakkında ise suça konu pankartı taşımadıkları ve suçlanmalarına yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER