ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:15

'Hepimiz O’nu (sas) Okuyoruz' projesi tanıtıldı


Batman’da, Peygamber Efendimiz'le (sas) ilgili kitap okuyan 14 bin kişi, Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenecek “Hepimiz O’nu (sas) Okuyoruz” kitap okuma sınavına başvurdu.

Batman valiliği, il müftülüğü, milli eğitim müdürlüğü ve Batman Eğitimciler Derneği (BEDER) tarafından organize edilen “Hepimiz O’nu (sas) Okuyoruz” projesi Mado’da düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Proje, Batman genelinde bütün ilkokul, ortaokul ve orta öğretim kurumlarındaki öğrencilerin dikkatlerini kitaba çekmek, yetişkinler de olmak üzere bütün Batman halkının ve üniversite öğrencilerinin kitap okumaya olan ilgisini artırmayı amaçlıyor. Proje kapsamında düzenlenecek yarışmaya; Batman genelinde bütün ilkokulların 2, 3, 4. sınıfları, ortaokulların 5., 6., 7. ve 8. sınıfları ile lise hazırlık 9., 10., 11., 12. sınıflarda okuyan öğrenciler katılıyor.

Yetişkinler kategorisinde ise üniversite öğrencileri, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ve isteyen her vatandaş katılabilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, 5 Nisan günü saat 17.00’ye kadar başvuru yapabilecek. Yarışmada sorulacak 63 soru için 70 dakika süre verilecek. Sınav, 20 Nisan Cumartesi günü sabah ve öğleden sonra gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa ile BEDER Başkanı Ali Özkan’ın da katıldığı toplantıda konuşan İl Müftüsü Hasan Çağlar, her yaştaki öğrencinin dikkatini kitaba çekmek ve okuma alışkanlığı kazandırmak, yetişkinler dahil olmak üzere tüm Batman halkının kitaba olan ilgilerini artırmayı amaçladıklarını belirtti. Çağlar, “Biz Peygamber Efendimiz'i (sas) okumayı, okutmayı, okutmayı teşvik etmekle görevimizi tam yerine getirmiş olmuyoruz. O'nu (sas) gerçek manada her yönüyle tanımak için hayatını, fikriyatını, dünyaya getirdiği yenilikleri öğrenmemiz, anlamamız lazım. O'nu (sas) anmaktan ziyade, O'nu (sas) anlamak, anlamak için de anlatmak gerekir. Peygamberimiz'i (sas) her yönüyle tanıtan, O'nu (sas) anlamamıza vesile olacak kitaplar yazıldı. Bu kitapları okumakla Peygamberimiz'i (sas) biraz daha anlamış oluyoruz. Hepimiz O'nu (sas) okuyoruz. Okuyalım, sınava katılsak, katılmasak da mutlaka okuyalım.” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa ise “Batman’da öğrenci ve yetişkinlerin okumaya olan ilgilerini artırmak, günlük hayatta onlara lazım olan bilgileri kendilerine kazandırmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Proje konusunda kısa bir bilgilendirme yapan BEDER Başkanı Ali Özkan ise “Hepimiz O’nu (sas) Okuyoruz” projesine şimdiye kadar 14 binin üzerinde başvuru yapıldığını söyledi.

Projeye göre, adaylar, kategorilerine göre okuyacakları kitaptan sınava tabi tutulacak ve dereceye gireceklere çeşitli ödüller verilecek. 12 kategoride toplamda 360 kişi ödüllendirilecek. Ödüller arasında ise umre ziyareti, dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar, notbook, bisiklet, fotoğraf makinası, cep telefonu, Mp 3, Mp 4 ve çeşitli kırtasiye malzemeleri bulunuyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER