ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 12:24

"Hemşireler taciz ve şiddete maruz kalıyor"

"Hemşireler taciz ve şiddete maruz kalıyor"


Memur Sen Erzurum İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Şube Başkanı Abdullah Duman, hemşirelerin şiddet ve psikolojik tacize en çok maruz kalan kamu çalışanları olduğunu belirterek, hükümetin gerekli tedbirleri almasını istedi.

Memur Sen İl Temsilcisi Duman, Hemşirelik Haftası nedeniyle sendika binasında yaptığı açıklamada, vekil ebe ve hemşire uygulamasına son verilmesini istedi. Duman, kamuda en fazla psikolojik taciz ve şiddete hemşirelerin uğradığını ifade ederek, hemşirelere güven içerisinde çalışma ortamı sağlayacak yasal ve fiziki önlemlerin vakit kaybedillmeden alınması gerektiğine dikkat çekti.

Duman, "Şiddeti hak olarak gören çevrelerin saldırganlıklarını önleyecek, hemşirelerimiz ve diğer bütün sağlık çalışanlarına güven içinde çalışma ortamları sağlayacak yeterlilikte yasal ve fiziksel önlemler alınmalıdır. Çünkü fedakârane görev yapan hemşirelerimiz maalesef psikolojik taciz ve şiddete fazlaca maruz kalıp mağdur olmakta. Bu da iş ve aile yaşantılarına olumsuz yansımakta. Hükümetten isteğimiz, bu konuda gereken sert tedbirleri alıp zaman kaybetmeden uygulamaya sokmasıdır." dedi.

Duman; vekil ebe, hemşirelik ve sözleşmeli uygulamalarına son verilmesi gerektiğine de işaret ederek, "Sözleşmeli personel uygulaması kaldırılmalı. Hemşirelik mesleği, hekimlikte olduğu gibi bilimsel bir disipline sahiptir. Bu nedenle hemşireliğin yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanması doğru değildir. Ayrıca, Hemşirelik Yönetmeliği ile görev tanımları ve mesleki sınırlılıkları net bir biçimde ortaya konulan hemşirelerimize, çalıştıkları kurumlarda mesleği ile örtüşmeyen görevler verilmemelidir." şeklinde konuştu.

Memur Sen İl Temsilcisi Duman; Sağlık-Sen'in, yukarıda sıralanan sorunların çözüme kavuşması noktasında kararlılıkla sürdürdüğü sendikal mücadelesini gelecekte de aynı kararlılıkla sürdüreceğini ifade ederek, bu düşüncelerle tüm hemşirelerin 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası'nı kutladığını bildirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER