ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:14

Hemofili hastasından hemofili temalı resim sergisi

Hemofili hastasından hemofili temalı resim sergisi


Türkiye’de ilk hemofili temalı resim sergisi Medical Park Samsun Hastanesi'nde sergileniyor. Hemofili hastası Oğuz Türkgözü’ne ait olan sergide, 21 resim yer alıyor. Medical Park Samsun Hastanesi Onkoloji binası giriş katında yer alan sergi hasta ve hasta yakınları tarafından yoğun ilgi gördü.

Hemofilinin vücutta pıhtılaşma faktörlerinin eksikliği sonucu kanamaya meyil oluşturan, bir grup hastalığı içerdiğini söyleyen Doç Dr. Tunç Fışgın, “Oğuz Türkgözü, hastalığı resimlerle çok güzel bir şekilde anlatmış. 2014 de yapılacak olan uluslararası Hemofili kongresinde resim sergisi açarak başarısına başarı katacağına inanıyorum.” dedi.

Kendisinin de hemofili hastası olduğunu söyleyen Oğuz Türkgözü, “Resimlerimle hemofili hastalığına sahip kişilerin içsel duygularını, umutlarını, geleceğe yönelik kaygılarını, endişelerini ve hayata bağlılıklarını resimlerle anlatmaya çalıştım. Hemofili hastaları hastalıkla inatlaşmak yerine yaşam kalitelerini yükseltmek için hastalığın gerektirdiği gibi yaşamalılar, hayata bağlılıklarını ve umutlarını hiçbir zaman kaybetmemeliler. Hemofili hastaları hastalıklarına uygun hobiler edinmeli ve o alanda kendilerini geliştirmelidir.” diye konuştu.

2014 de yapılacak olan Uluslar arası Hemofili kongresin de resim sergisi açmayı planladığını söyleyen, Oğuz Türkgözü “Hemofili hastalığını ve hastaların isteklerini, içsel duygularını evrensel boyuta taşıyıp farkındalık yaratmak istiyoruz. Resim sergisinin açılmasında yardımcı olan Medical Park Samsun Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Hikmet Çavuş, Başhekim Hakan Özcan ve Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi'nden Doç. Dr. Tunç Fışgın’a teşekkür ederim.” dedi.

Türkiye’ de ilk hemofili temalı resim sergisinin Medical Park Samsun Hastanesi'nde sergilendiğini belirten Genel Müdür Op. Dr. Hikmet Çavuş ve Başhekim Op. Dr. Hakan Özcan, çalışmaların çok güzel olduğunu vurgulayarak, resimlerde hemofili hastalarının umutları ve kaygılarının çok güzel anlatıldığını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER