ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 12:20

Hem Kur’an öğreniyor, hem spor yapıyorlar


Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında ülke genelinde başlatılan 'Yaz Kur'an Kursları'nda Spor Yapıyoruz' projesi ile camilerdeki yaz Kur’an kurslarına giden çocuklar spor yapma imkanına kavuşuyor.

    Bursa İl Müftülüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü organizasyonunda şehir genelindeki yaz Kur’an kurslarına giden 2 bin çocuk, 3'er haftalık 2 dönem halinde masa tenisi, voleybol, basketbol, yüzme, tekvando, karate branşlarında spor yapıyor. Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen proje açılış töreninde konuşan Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, yaz Kur’an kurslarına giden çocukların sportif anlamda da kendilerini geliştirmek için projenin kaçınılmaz fırsat olduğunu söyledi.

    SPORDA AHLAKLI OLMAK ÇOK ÖNEMLİ

    Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, sporda ahlaklı olmanın önemine dikkat çekti. Toplam 6 branşta çocukların spor yaptığını anlatan Şahin, “Çocuklarımız için kendi tesislerimizin yanında şehrin muhtelif alanlarında 6 okulun salonunu da kullanacağız. Yaklaşık 2 bin çocuğumuzu bu program içerisine aldık ve kurslarda eğitim gören çocuklarımızı sporla buluşturduk. Spor için ahlak çok önemli. Ahlak, sporda hem başarıyı hem de centilmenliği ön plana çıkarır. Bazı başarılı sporculara baktığınızda sahaya çıkarken kendi inanç değerlerini yansıtan hareketler yaptıklarını görürsünüz. Sporcularımız, kendi değerlerine saygılı ve ahlaklı şekilde büyürse zaten sportif başarı da kendiliğinden gelir. Sportif başarıda ahlakın üstünlüğü çocuklarımızda görülmeli. Bu proje, çocuklarımıza hem sporu sevmelerini hem de çocukların sporu sevmelerini sağlıyor.”

    Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay da camilerde ve kurslarda Kur’an-ı Kerim öğrenen çocukların derslerden arta kalan zamanlarda da spor yapmasının önemli olduğunu söyledi. Müftü Ay, "Sabah kurslara giden öğrencilerimiz, öğleden sonra haftada iki gün 2’er saat spor eğitimi alacak. Öğleden sonra kurslara giden çocuklarımız ise sabahları spor eğitimi alacaklar" diye konuştu.

    Törenin ardından çocuklar büyük bir sevinçle ilk derslerini aldı. Basketbol tercihinde bulunan çocuklar, antrenörler eşliğinde top tutmanın sırrını öğrenirken bazı çocuklar da top sektirirken düşmekten kendilerini alıkoyamadı. Zümrütevler Camii’ndeki yaz kurslarına giden Ahmet Ergün isimli lise öğrencisi, “Bir yandan Kur’an öğreniyoruz, bir yandan da masa tenisinde kendimizi geliştirme imkanı buluyoruz.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER