ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Ağustos 2014 Salı 17:15

“Hem federal düzeyde hem de eyaletlerde aktif siyasetçimiz var"

“Hem federal düzeyde hem de eyaletlerde aktif siyasetçimiz var"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Belçika'da yaşayan gurbetçi milletvekili arasında hızlı tren muhabbeti yaşandı.


Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Belçika'da yaşayan gurbetçi milletvekili arasında hızlı tren muhabbeti yaşandı.

Belçika Federal Meclisi Milletvekili Veli Yüksel, tatilde olduğunu belirterek, "Eskişehir-Ankara mesafesi kısaldığı için sayın bakanımıza uğramak istedik.” dedi. Çavuşoğlu da bu sözler üzerine "Hızlı trenle mi?" diye sordu. Gurbetçi milletvekili, “Yok, kara yoluyla. Bu davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Nezaket ziyareti. AB sürecini yakından takip ediyoruz. Belçika, seçimlerden çıktı. Şu anda federal hükümet kurma çalışmaları devam ediyor.” karşılığını verdi.

“Türkiye’nin hem AB sürecine hem de Belçika-Türkiye ilişkilerine katkıda bulunmak için bütün çalışmaları takip ediyoruz.” diyen Yüksel, Belçika’da hem Belçikalıları hem Türkleri temsil ettiklerini aktardı. Veli Yüksel, “Ama bütün çalışmalarımızda Belçika’nın bir siyasetçisi olarak olaylara bakıyoruz ve orada müşterek çıkarlarımızı korumada gerekli bütün çalışmaları yapıyoruz.” diye konuştu.

Makamındaki kabulde konuşan Mevlüt Çavuşoğlu ise soydaş ve vatandaşların Belçika, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki başarılarının kendilerini çok mutlu ettiğini, gururlandırdığını ifade etti. Çavuşoğlu, “Türk toplumunun Avrupa Birliği ülkelerini özellikle nasıl entegre ettiğinin de başka göstergesi.” dedi. Belçika’da ciddi miktarda Türk olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Hem federal düzeyde hem de eyaletlerde aktif siyasetçimiz var.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER