ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 22:49

Hekimoğlu İsmail için vefa gecesi


Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile Ufuk Diyalog Derneği tarafından Hekimoğlu İsmail için düzenlenen ‘Vefa gecesi’ne, yazarın sevenleri akın etti.

Fırat Kültür Merkezi’nde (FKM) düzenlenen gecenin sunuculuğunu Samanyolu TV spikeri Asım Yıldırım yaptı. Yazarın hayatının sinevizyon olarak izletildiği programda konuşmacılar tarafından Hekimoğlu’nun yazarlık serüvenleri anlatıldı. Yazarın Minyeli Abdullah eserinden parçalar okundu, Azerbaycanlı ve Endonazyalı öğrenciler tarafından yazarın şiirleri seslendirildi.

Vefa gecesine, başta Hekimoğlu İsmail olmak üzere, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ve vakfın Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, Altın Koza Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Doğan ve çok sayıda Hekimoğlu'nun seveni katıldı. Gecede Cemal Uşak ve Mehmet Doğan, Hekimoğlu’nun hayatı ve eserleri hakkında birer konuşma yaptı. Programın sonunda Hekimoğlu’na plaket ve çiçek takdim edildi. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, Hekimoğlu İsmail'e Mescid-i Aksa’nın onarımında kullanılan İznik çinilerinden yapılma plaket takdim etti.

Gecede konuşan Hekimoğlu, “Herşeyi yaratan ve yaşatan Allah’tır. Ateistlerle bizim aramızda bir fark var, biz Allah diyoruz, onlar tabiat diyor. Tabiatı da doğayı da yaratan Allah’tır. Suyu Allah yaratmıştır. Arşimet de kaldırma kuvvetini bulmuştur. Arşimet kanunu da müslüman olmalıdır. Yıldızları gezegenleri yaratan Allah, onlar arasında çekme ve itme kuvveti koymuştur. Biz uçak yaparız, sineği ve dünyayı da uçak gibi yaratan Allah’a inziva ederiz. İlimler Allah’ın yarattıklarını anlatır. Dinsiz ilim yoktur ve olamaz.” dedi.

Yazarın hayatı ve eserleri hakkında konuşma yapan Cemal Uşak, "Yazarlar, çizerler söylediklerini ve yazdıklarını kendi hayatlarına aksettirdikleri halde mümessir olabilirler. Söz sizin kalbinizden çıkıyorsa muhatabınız kalbinize bakar. Söz sizin sadece iki dudağınız arasından çıkıyorsa muhatabınız kulağına girmez bile. Hekimoğlu İsmail’in yazdıkları, kalbinin derinliklerinden çıkmış olmalı ki bugün biz buradayız." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER