ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 12:47

Hedef fidan ithalatını azaltmak


Manisa'da, ithalatla karşılanan fidan ihtiyacına cevap verebilmek için üretim yapan Muradiye Orman Fidanlığı, ithal fiyatın 5'te biri oranında fidan satışı yapıyor.
Muradiye Orman Fidanlığı Müdürü Nedim Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada Muradiye'deki fidanlığın 1944 yılında kurulduğunu, halen Salihli'de 254, Manisa'da ise bin 9 dönüm alanda fidan üretimi gerçekleştirdiklerini bildirdi.
Sonbahar döneminde gerçekleştirdikleri üretimle gerek belediyelerin gerekse özel sektörün ihtiyaçlarına cevap verdiklerini kaydeden Bozkurt, geçen yıl çeşitli türlerde 4,5 milyon, bu yıl ise 5,5 milyon fidan üretimi sağlandıklarını, talebe göre üretim kapasitesini 12 milyona kadar çıkarabileceklerini söyledi.
Bozkurt, 2014 sonbahar 2015 ilkbahar sezonu için hedefledikleri 4,5 milyon fidan üretimine başladıklarını kaydetti.
Türkiye'de üretimi az olan boylu ve formlu fidanların genelde yurt dışından ithal edildiğine dikkati çeken Bozkurt, ithalatı azaltmaya yönelik çalışma içinde olduklarını belirterek şunları söyledi:
"Ülkemizin park ve bahçelerinde, yeşil alanlarında kullanılmak üzere boylu ve formlu fidan üretiminde de ön sıralarda yer alıyoruz. Fidanlık müdürlüğümüzün hedeflerinden biri de boylu ve formlu fidan açığını ikame etmek suretiyle ithalatını azaltarak ülkemizin döviz kaybına engel olmaktır. Fidanlık içerisindeki seralarda fidanlara boylandırma çalışması yapıyoruz. Burada satışa sunduğumuz fidanlar yurt dışından çok ciddi rakamlara getiriliyor. Biz fidanlığımızda ithal fiyatının 5 hatta 6'da biri fiyatına bir fidanı satışa sunuyoruz. İthal fiyatları yüksek olduğu için gelen müşteri de bir fidan almak yerine aynı parayla 5 ya da 6 fidan alıyor. Gelen belediyeler bu çalışmalarımızla yakından ilgileniyor. Bunu da Türkiye'deki orman fidanlıkları içerisinde ilk başlatan fidanlıklardan biriyiz. Eskişehir ve Adapazarı'ndaki fidanlıklar da son dönemde bu çalışmalara başladı."
- Fidanlık, çeşitlilik bakımından 1. sırada
Muradiye Orman Fidanlığı olarak Türkiye'deki özel sektör fidanlıkları dahil çeşit bakımından en zengin fidanlık olduğunu vurgulayan Bozkurt, Türkiye'de 28 fidanlık içerisinde fidanlığın alan olarak 3. sırada, üretim kapasitesi olarak ise 10. sırada yer aldığını söyledi.
Yaklaşık 300 türde fidanın bulunduğunu belirten Bozkurt, başlıcaları değişik çam türleri, köknar, ladin, ıhlamur, kestane, akasya, at kestanesi, akçaağaç gibi türler, pek çok çalı ve yer örtücü bitki türlerinin yetiştirimini yaptıklarını ifade etti.
Geçen sene fidan satışı konusunda en büyük alımı Malatya Belediyesi'nin yaptığını, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri'ne fidan temin ettiklerini belirten Bozkurt, Tacikistan'a da 20 bin fidan ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER