ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Kasım 2016 Çarşamba 11:59

HDP'li 'kaçak' vekile müebbet istemi

HDPli kaçak vekile müebbet istemi

HDP Van Milletvekili Öztürk hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet ve 48 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.


Ankara Merasim Sokak'ta aralarında asker ve sivillerin bulunduğu 29 kişinin şehit düştüğü bombalı saldırıyı gerçekleştiren teröristin taziyesi ve Tunceli'de etkisiz hale getirilen bir teröristin cenazesine katılan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet ve 48 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Anayasa'da yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, milletvekilleri hakkındaki dosyaların gönderildiği adliyelerde davaların açılmasına devam ediliyor.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, dokunulmazlığı kaldırılan HDP Milletvekili Öztürkhakkında 1 Eylül 2015'te Tunceli'de etkisiz hale getirilen terörist Sıdıka Yıldız'ın cenazesine katılarak tabutunu taşıması, 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ardından gerçekleştirilen eylem ve terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesine tepki amaçlı 15 Şubat'ta düzenlenen gösteride sarf ettiği sözler, 21 Şubat'ta Ankara'da 29 kişinin şehit olduğu bombalı saldırıyı gerçekleştiren PKK'lı terörist Sömer'in taziyesine katılmasıyla ilgili başlattığı soruşturmaları tamamladı.

Hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede Öztürk'ün, "terör örgütü propagandası yapmak", "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek ve bunların hareketlerine katılma", "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıldan 48 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Terör örgütü PKK'nın "cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemleriyle, Anayasa'da belirtilen cumhuriyetin niteliklerini, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak" amacıyla kurulduğu ifade edilen iddianamede, bu amaç için birçok silahlı eylem gerçekleştirdiği vurgulandı.

"Teröristin tabutunu taşımıştı"

İddianamede, Öztürk'ün Tunceli'de güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada etkisiz hale getirilen Sıdıka Yıldız'ın Başkale ilçesinde defni sırasında tabutunu taşıdığına işaret edilerek, tabutun üzerinde PKK'yı simgeleyen bez parçasının bulunduğu ve yürüyüşe katılanlardan bazılarının Öcalan'ın posterini taşıdığı aktarıldı. 

"Şüphelinin bu şekilde güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada ölen terör örgütü mensubunun eylemini öven harekette bulunduğu" kaydedilen iddianamede, Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi'nin öldürülmesinin ardından kent merkezindeki gösteride konuşma yapan Öztürk'ün, "Bizler bugüne kadar direniş savaşçılarını da unutmayacağız" sözüyle ölen PKK'lı teröristleri övüp, eylemlerini "direniş" olarak göstererek "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçunu işlediği anlatıldı.

Öztürk'ün 15 Şubat'ta terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesini protesto etmek bahanesiyle toplanan kalabalığa hitaben konuşma yaptığı bildirilen iddianamede, zanlının Cizre, Silopi, Sur ve İdil'de çukur kazıp barikat kuran teröristlere yönelik güvenlik güçlerince yürütülen operasyonları "faşist eylem" olarak gördüğüne dikkati çekildi.

İddianamede, "Şüpheli, konuşmasında, güvenlik güçleriyle çatışan terör örgütü PKK mensuplarının terör eylemlerini övdüğü ayrıca 'özgürlük bayrağını göklere yükselteceğiz' sözüyle Türkiye Cumhuriyeti devletinin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmayı hedeflediğini ikrar etmiştir." ifadesi kullanıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER