ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2016 Cuma 14:17

HDP Diyarbakır Milletvekili Erdoğmuş serbest bırakıldı

HDP Diyarbakır Milletvekili Erdoğmuş serbest bırakıldı

Diyarbakır'da, hakkında açılan dava kapsamında zorla getirme kararı çıkarılan Erdoğmuş, polis tarafından götürüldüğü Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde talimatla savunmasını yaptıktan sonra salıverildi.


Diyarbakır'da, hakkında "terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı" iddiasıyla açılan dava kapsamında zorla getirme kararı çıkarılan HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, polis tarafından götürüldüğü Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde talimatla savunmasını yaptıktan sonra serbest bırakıldı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara Adliyesine getirilen Erdoğmuş, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki "talimat duruşması"na katıldı.

Erdoğmuş'un avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ve HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk da izledi.

İddianamenin okunmasının ardından sanık avukatlarından Aydın Erdoğan, söz alarak müvekkiline iddianame iletilmeden hakkında zorla getirme kararı çıkarıldığını söyledi.

İddianame

Nimetullah Erdoğmuş, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanıyor.

İddianamede, Erdoğmuş'un, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile 4 Mart'ta Diyarbakır Sümerpark'ta, güvenlik güçlerinin PKK'lı teröristlere yönelik operasyonları ile sokağa çıkma yasağının protesto edilmesine yönelik sözde "sivil cuma namazı"na katıldığı ve açıklama yaptığı belirtiliyor.

Namazı kıldıran Erdoğmuş'un, daha sonra güvenlik güçlerinin operasyonlarını gayrimeşru gösterdiği, bunları "tahaccür" ve "gaddarlık" olarak nitelendirdiği aktarılan iddianamede, "Erdoğmuş, terör örgütü mensuplarının, devletin güvenlik güçleri ile girdikleri silahlı çatışmaları haklı göstermiştir. Konuşma içeriği bütün halinde değerlendirildiğinde şüphelinin terör yöntemlerini kullanmaya özendirici ve terörizmi yüceltici nitelikte beyanlarda bulunmak suretiyle terör örgütü propagandası yapma suçunu işlediği yönünde kuvvetli suç şüphesi bulunmaktadır." deniliyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER