ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 12:26

HDK çözüm için kampanya başlattı


Beyoğlu’nda toplantı yapan Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Kürt sorununun çözümü için kampanya başlattı. Toplantıda konuşan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Milletvekili Sebahat Tuncel, barış sürecinin önemli olduğunu vurguladı.

Cezayir Restoran’da toplanan Halkların Demokratik Kongresi üyeleri İmralı’da başlatılan görüşmeleri değerlendirdi. Toplantıya, Ufuk Uras, Sebahat Tuncel, Fatma Gök ve Akın Birdal gibi isimler katıldı. Toplantıda konuşan Ufuk Uras, “Bizler sorunun değil çözümün parçası için buradayız. Buradaki öznelere çok takılmamak lazım. Bu sürece itiraz edenlerin ne önerdiği de belli değil. Tarihi günler yaşadığımızı düşünüyoruz. Bu konuda herkesin sürece katkı vermesi son derece önemli. Biz barışı kararlılıkla savunacağız. Bu süreç hepimizi değiştirecek ve dönüştürecek. Bu sürecin kamuoyu önünde paylaşılması önemli. “ ifadelerini kullandı.

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Barış sürecinin seyirci kalınmayacak kadar önemli bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Biz yıllardır Türkiye’de halkların bir arada yaşayabileceğine inanıyoruz. Türkiye’de bütün halklar eşit hukukla bir arada yaşaması mümkün. Halkların haklarını gasp edenler yaşanan çatışmanın temel sebebidir. Kürt sorunu bir terör sorunu değildir. Bir halkın özgürlük sorunudur. Bu politika giderilmeden kesim çözüm olması mümkün değil. Kritik bir süreçteyiz. Belki ilk kez Türkiye’de bazı tabular yıkılıyor. İmralı’da yapılan görüşmeler bunun bir göstergesi. Bunun hangi maçla yapıldığı ayrı bir konu. Devlet de artık bu sorunun çözümünün muhatapları ile olduğunu artık gördü. Bu sürecin müzakereye evirilmesi bizim açımızdan önemli. Bu süreç müzakere süreci henüz değil. Devlet tarafından yapılan görüşmelerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz HDK olarak kendimizi bir taraf olarak görüyoruz.”

Konuşmaların ardından gazetecilere HDK’nın başlattığı kampanya hakkında bilgilendirme metni dağıtıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER