ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:08

Hazır gıdalar, hazırlayana da zarar verebilir


Son yıllarda hazır gıdaların tüketilmesi bir takım sorunları da birlikte getirdi. Ancak bu gıdaların zararı sadece kullanıcıya değil bu ürünleri hazırlayan kişilere de zarar vermekte olduğu belirtildi. Türk Toraks Derneği 3 - 7 Nisan 2013 tarihleri arasında Antalya Maritim Pine Beach Kongre Merkezi'nde 16. Yıllık Kongresi'ni düzenleyecek. Kongre öncesi Türk Toraks Derneği Çevresel ve Mesleki Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emel Kurt, hazır gıda hazırlayan kişilerin hangi tehlikelerle karşı karşıla olduğuyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Şehirleşmenin beslenme alışkanlıklarında ve besin türlerinde de değişikliğe yol açtığını söyleyen Emel Kurt, işlenmiş, hazır ve paketlenmiş gıdaların insan hayatında daha fazla yer ettiğini, bu gıdaların tüketilmesiyle birlikte birtakım sorunlar olduğuna dikkat çekti. Bu hazır gıdaların sadece kullanıcıya değil bu ürünü hazır hale getiren kişilere de sağlık problemi meydana getirdiğini kaydeden Kurt, “Gıda üretimi ve işleme işinde çalışanlar ortamdaki çeşitli hayvan ürünleri, bitki ve bunları işlemek için kullanılan maddelerle maruz kalarak özellikle solunum problemleri yaşayabilmektedir.” dedi.

Solunum problemlerinin bir kısmının da bu maddelerin yol açtığı alerjiler nedeniyle de ortaya çıktığını ifade eden Kurt, buru, boğaz ve akciğer sorunlarının da meydana gelebileceğini hatırlattı. Endüstriyel gıda işleme sırasında kullanılan bir takım korucu madde, katkı ve tat vericilerin kullanılmasının kalıcı akciğer hastalıklarına yol açabileceğini vurgulayan Kurt, “Gıda işleme ve üretme işinde çalışanlarda ortaya çıkan en sık akciğer hastalığı astımdır. Fırıncılar ve deniz ürünlerini işleyenler bu açıdan en riskli işlerde çalışanlar olarak kabul edilir.” diye konuştu.

Kurt ayrıca, gıda işleme ve hazır gıda üretiminin giderek artacağını, bunları hazırlayanları da korumak gerektiğini her zaman akılda tutmak gerektiğini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER