ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 09:55

Hayvanlar göletlerde serinliyor

Hayvanlar göletlerde serinliyor


Bitlis’te çetin bir kışın ardından yavaş yavaş etkisinin arttırmaya başlayan kavurucu yaz sıcakları insanları olduğu kadar hayvanları da olumsuz yönde etkiliyor. Sıcaklardan nasibini alan hayvanlar serinlesin diye su göletlerine sokuluyor.

Bitlis ve ilçelerinde aşırı sıcakların baş gösterdiği bu günlerde besiciler hayvanlarını kavurucu sıcakların olumsuzlukların korumak için hayvanlarını su göletlerine koyarak serinlemelerini sağlıyor. Öğle sıcaklarında göl kenarına getirilen büyükbaş hayvanlar burada bir süre göl suyunun içinde bekletiliyor. Özellikle büyükbaş mandaların en çok etkilendiği durumlarda ise manda grubu sulu ve çamurlu alanlara götürülerek serinlemeleri sağlanıyor.

    Sıcaklıklarla birlikte hastalıklarında baş gösterdiğini belirten hayvan sahiplerinden Birol Doğan, “Bitlis’te kavurucu sıcaklar baş göstermeye başladı. Hal böyle olunca da bizde hayvanlarımız sıcaklardan fazla etkilenmesinler diye onları göle sokuyoruz. Bir süre bu şekilde gölde serinleyen hayvanları daha sonra ise daha serin ve çamurlu bölgelere götürüp otlatıyoruz. Bu işlem sıcak yaz günleri boyunca devam ediyor.” diye konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER