ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 15:55

Hayvanat bahçesi sakinleri, enerji depoluyor

Hayvanat bahçesi sakinleri, enerji depoluyor


Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçelerinden Bursa Hayvanat Bahçesi sakinleri, soğuk kış günlerini, bakıcıları tarafından hazırlanan meyve kokteyllerini tüketerek geçiriyor. Kar nedeniyle büyük çoğunluğu yuvalarında kalan hayvanlara, kalorisi yüksek yiyecekler veriliyor.

    Bursa Hayvanat Bahçesi'nde 94 türde yaklaşık 750 hayvan bulunuyor. Her mevsime göre farklı yiyeceklerle beslenen hayvanlara, kış şartlarına özgü bakım yapılıyor. Özellikle sıcak bölge hayvanlarının üşümemesi için özel tedbirler alınıyor.

    ÖZEL MEYVE KOKTEYLİ

    Soğuğa aldırmayan ayılar, aslanlar, kurtlar, develer ve deve kuşları kar altında yürümeyi tercih ederken, birçok hayvan barınaklarında kalmayı tercih ediyor. Ayılar ve maymunlar ise kendilerine atılan meyveleri tüketmenin tadını çıkartıyor. Hayvanların, muz, kavun, elma, havuç gibi meyvelerden kendileri için hazırlanan özel meyve kokteylini tüketmesi ilginç görüntüler oluşturuyor.

    BARINAKLAR ISITICILARLA SICAK TUTULUYOR

Hayvanların üşümemesi için kalorisi yüksek gıdalar verdiklerini dile getiren Hayvanat Bahçesi Eğitim Departmanı Görevlisi Dr. Şebnem Kara Uzun, şu bilgileri verdi: “Kışın yüzde 20 kadar enerji içeriği yüksek yemlerle besliyoruz. Kalorisi, besin değeri yüksek yiyecekler onları soğuğa dayanıklı hale getiriyor. Doğal yaşama paylarına, ısınma paylarını da ekliyoruz. Yem miktarlarını da artırıyoruz. Sıcak iklim hayvanları iç barınaklarında ısıtıcılarla soğuğa karşı koruyoruz, bazıları da soğuğu tercih ediyorlar. Ayılarımız mesela her gün yiyecek verildiği için kış uykusuna yatmıyorlar.”

Hayvanları mevsimine uygun yiyeceklerle beslediklerinin altını çizen Uzun, mevsim meyveleri ve sebzelerinin yanı sıra bal ve pekmez yiyen hayvanlara bu yiyeceklerin de verildiğini sözlerine ekledi. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER