ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 15:48

Hayvan Gen Bankası kuruluyor


Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’de yaşayan büyük memeli türleri için gen bankası kuruyor. Gen Bankası, Türkiye’de yaşayan bütün büyük memeli türlerin DNA ve hücre örneklerini barındıracak.

        TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Selçuk Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında ilk etapta 15 büyük memeli türünden 364 örnek toplandı. Bunlardan 338 DNA örneği elde edildi.

        Örnekler; üretme istasyonu, barınak, hayvanat bahçesi gibi yerlerdeki hayvanlardan ayrıca nakil ve yerleştirme amaçlı arazi çalışmalarında yakalanan hayvanlardan toplandı. Söz konusu hayvanlardan doku ve kan örnekleri alındı. Doku örnekleri canlı kaldığında, hücre izole edilip hücreler çoğaltılarak saklandı. Bu hücrelerden ayrıca DNA da izole edildi. Kan örneklerinden de DNA izole edilip saklandı. Gen Bankası için karaca, ceylan, kızıl geyik, alageyik, yaban koyunu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, çizgili sırtlan, karakulak, vaşak, kurt, bozayı, tilki, çakal, saz kedisi hayvanlarından örnekler alındı.

        Gen bankasının kurulmasıyla birlikte tür ve alt tür isimlerinin revizyonu yapılacak. Hayvan gen kaynaklarının korunması kapsamında tür tescili için kriterler belirlenecek. Av kotalarının belirlenmesi kapsamında tür ve alt tür isimlendirmelerinin doğru yapılması ve popülasyon büyüklükleri ile demografik yapısının tespit edilmesi sağlanacak. Ayrıca 'Memeli Dağılım Haritası' oluşturulurken, yasak avla mücadele de güçlendirilecek.

        Proje kapsamında, devam eden örnek toplama işlemleri dışında; kurt, ayı, vaşak ve sırtlan gibi yaban hayvanlarının uydu vericili tasmalar takılarak izlenmesi çalışmaları da yapılacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER