ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 18:18

Hayrünnisa Gül, kadın sığınma evini ziyaret etti


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Danimarka'da, Veliaht Prenses Mary ile Amalienborg Sarayı'nda bir araya geldi. Onuruna verilen öğle yemeğine katılan Hayrünnisa Gül, daha sonra Prenses Mary ile Danner Kadın Sığınma Evi'ni ziyaret etti.
Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Kraliçe II. Margrethe'ın davetlisi olarak Danimarka'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e eşlik eden Hayrünnisa Gül, Veliaht Prenses Mary ile bir araya geldi.
Mary, Amalienborg Sarayı'nda ağırladığı Hayrünnisa Gül onuruna öğle yemeği de verdi. Prenses Mary, yemekte, şiddete maruz kalan kadın ve çocuklara yönelik himayesinde faaliyet gösteren Mary Vakfı ile sığınma evi hakkında bilgi verirken, Hayrünnisa Gül de Türkiye'de yapılan çalışmaları anlattı.
Yaklaşık 1,5 saat süren yemeğin ardından Hayrünnisa Gül, Prenses Mary Danner Kadın Sığınma Evi'ni ziyaret etti.
-Sığınma evinde kadın ve çocuklarla yakından ilgilendi
Kadın ve çocuklara yönelik hizmet veren Danner Kadın Sığınma Evi'nin çalışmalarına ilişkin sunumu dinleyen Gül, daha sonra Prenses Mary ile sığınma evini gezdi.
Ortak yaşam alanı olan salonda kadın ve çocuklarla bir araya gelen Hayrünnisa Gül, bir süre ev sakinleri ile sohbet etti. Bir saat süren ziyaret basına kapalı olarak gerçekleşti.
-Ulusal Sanat Galerisi'ni ziyaret etti
Hayrünnisa Gül, ayrıca Kraliyet ailesine ait sanat eserlerinin de sergilendiği Ulusal Sanat Galerisi'ni gezdi. Müzede, Danimarkalı ressamların eserlerinin yer aldığı bölümü ziyaret eden Gül, 15-19. yüzyıllarda İstanbul'un resmedildiği tablolarla yakından ilgilendi.
Gül, Kraliçe II. Margrethe'ın resmi akşam yemeği konuşmasında değindiği Danimarkalı Ressam Melchior Lorck'un İstanbul ve Süleymaniye Camisi'ni konu alan çizimlerini de inceledi.
1555-1559 yıllarında İstanbul'da kalan ressamın döneme ait önemli çizim ve gravürleri hakkında yetkililerden bilgi alan Hayrünnisa Gül, müzenin yağlı boya ve kağıt restorasyon atölyelerini de ziyaret etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER