ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ocak 2014 Cuma 20:30

Hayati Yazıcı: İnceleme talimatını ben verdim

Hayati Yazıcı: İnceleme talimatını ben verdim

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı'dan Mersin'de operasyon talimatı!


Hayati Yazıcı, Mersin'deki, 'Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına derhal bir ekip görevlendirilerek konunun incelenmesi talimatını ben verdim'

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, "rüşvet aldıkları ve verdikleri" iddiasıyla aralarında 10 gümrük memurunun da bulunduğu 35 kişi hakkında başlatılan operasyonu değerlendirdi

Türkiye'de son zamanlarda yapılan işlemler dolayısıyla özellikle yazılı ve görsel basının yaptığı değerlendirmelerde bir karmaşa olduğunu ifade eden Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın son derece aktif olan ve ticari faaliyetlerin yoğun gerçekleştirildiği bir alanda görev yaptığını hatırlatarak, "400 milyar dolar düzeyine ulaşan dış ticaretin sirküle edildiği alanlar gümrük kapılarıdır, gümrüklü alanlardır, gümrük sahalarıdır. Dolayısıyla böylesine önemli bir alanda görev yaparken hem arkadaşlarımız hem bize büyük bir hassasiyet içerisinde bir taraftan işleri kolaylaştırıyoruz bir taraftan da kaçak süistimallere karşı son derece etkin bir mücadele sürdürüyoruz" dedi.Mersin'de gerçekleştirilen operasyonla ilgili olarak kendisine 2012 yılı Kasım ayında bir ihbar mektubu geldiğini ifade eden Bakan yazıcı, şu bilgileri verdi:

"Gelen ihbar mektubunda Mersin Gümrüğünde yapılan işlemler dolayısıyla menfaat talep edildiği, dolayısıyla menfaat sağlanması durumunda işlerin kolaylaştırıldığı, hatta evraklarda eksiklik olsa bile bunun görülmediği ama istenilenin verilmemesi halinde zorluk çıkartıldığı, x ray cihazına yönlendirildiği ve böyle bir uygulama olduğu, bunların da derlenip toparlandığı, bir kısım insan arasında bunların bölüşüldüğü şeklinde bir ihbar vardı. İsmi kimliği her şeyi yazılıydı. Ben derhal bunu bir yazıya bağladım. Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına derhal bir ekip görevlendirilerek konunun incelenmesi talimatı verdim. Tabi gizliliğin korunması kaydıyla da bir müfettiş görevlendirdik. Giden müfettiş gerekli incelemeyi yaptı, verileri topladı. Sonuç itibariyle yoğunlaşan kuşkunun kanıtlanabilmesi için teknik takibin gerekli olduğu kanaatine varılıyor ve ilgili savcılıkla temasa geçiliyor. Savcılık da teknik takip kararı çıkartıyor ve teknik takip süreci başlıyor."

"SORUŞTURMAYI iHBAR ÜZERINE BAŞLATTIK"

Bakan Yazıcı, operasyona ilişkin kendisinin bilgilendirildiğini belirterek, "Dolayısıyla soruşturmayı biz bir ihbar üzerine başlattık ve müfettişlerimiz yürüttü. Ceza Muhakemesi Kanunu gereği operasyon da tamamen savcılığın kontrol ve denetiminde yapılıyor" diye konuştu.
Operasyonda 10 gümrük personelinin gözaltına alındığını anlatan Yazıcı, "Bunlar rutin, Türkiye'de olan şeyler. Bunu farklı algılamak, farklı değerlendirmek çok anlamsız. Olaya karışanlar arasında tabi bizim gümrükte çalışanlarımız var. Bunun dışında müşavir ve nakliyeci firmalar var. Yani rüşveti birisi almışsa birisi vermiştir. Bunlara ilişkin verilerin detayını ben bilmiyorum, zaten gizlilik kararı var. Bunun ötesinde benim daha detaylı bir açıklama yapmam gizlilik kuralına aykırı olur" dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER