ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 11:50

Hayati Yazıcı: Banka kesintileri için telefonla arayanlara itibar etmeyin


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, vatandaşların, kendilerini telefon ile arayıp bankalarca yapılan kesintilerin geri alınmasında aracı olunacağına dair vaatlere itibar etmemeleri gerektiğini söyledi.

Yazıcı yaptığı yazılı açıklamada, "Son günlerde bakanlığımıza yapılan başvurular ile çeşitli internet siteleri ve haberlerde yer alan şikayetlerde vatandaşlarımızın muhtelif telefon numaralarından aranarak kendilerini Tüketici Hakları Danışma Merkezi vb isimler altında tanıtan kişilerce, bankalar tarafından tahsil edilen kredi kartı aidatı, dosya masrafı, ipotek fek ücreti vb. ücretlerin iadesinin sağlanması vaadiyle ücret, adres bilgileri, kredi kartı bilgileri ve muhtelif kişisel bilgiler talep edildiği görülmüştür." dedi.

"İTİBAR ETMEYİN"

Vatandaşların Tüketici Mahkemeleri’nin dikkate almalarını vurgulayan Yazıcı, "Bilindiği üzere gerek bankalarla ilgili uyuşmazlıklarda gerekse tüketicinin taraf olduğu sözleşmelerle ilgili diğer uyuşmazlıkların çözümünde yetkili ve görevli merciler Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri’dir. Bu sebeple tüketici ile satıcı ve sağlayıcı arasında bir uyuşmazlık yaşanması durumunda adı geçen mercilere başvurulması ve bu merciler tarafından yapılan inceleme sonrası verilen karar doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla vatandaşlarımızın söz konusu telefon numaralarından arandıkları takdirde bankalarca yapılan kesintilerin geri alınmasında aracı olunacağına dair vaatlere itibar etmemeleri gerekmektedir." uyarısında bulundu.

TÜKETİCİ MAHKEMELERİ’NE NASIL BAŞVURULUR?

Yazıcı, bankalar tarafından yapılan kesintiler ile ilgili haksız bir uygulamaya maruz kalınması durumunda 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili hükümlerine dayanarak başvuru yapılması ve başvurularda takip edilmesi gereken yolları ise şöyle sıraladı: "Öncelikle kredi kartını düzenleyen veya kredi veren bankaya başvuruda bulunularak söz konusu kesintilerin iade edilmesi talep edilmelidir. Başvuru yapılan banka tarafından bu talebe olumsuz cevap verilmesi veya cevap verilmemesi halinde hiç masraf ödemeksizin ikamet edilen yerdeki veya söz konusu hizmeti sağlayan bankanın bulunduğu yerdeki, illerde Ticaret İl Müdürlüğü, İlçelerde ise Kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ne mevcut belgeler ile birlikte başvuruda bulunulması gerekmektedir. 2014 yılı için değeri 1 milyon 272 bin 19 liraya kadar olan uyuşmazlıklar için tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuru yapılması zorunludur. Bu değere kadar olan uyuşmazlıklarda verilecek kararlar bağlayıcı olup, İcra İflas Kanununun ilamların yerine getirilmesine dair hükümlerine göre yerine getirilir. Bu değer ve üzerindeki uyuşmazlıklara ilişkin verilen kararlar ise delil niteliği taşımaktadır. Yerine getirilmemesi halinde Tüketici Mahkemeleri’ne veya bu sıfatla görev yapan Asliye Hukuk mahkemelerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Tüketici sorunları hakem heyetleri kendilerine yapılan başvuruları her sözleşme için ayrı ayrı inceleyerek mevcut duruma göre bir karar verecektir. Hakem heyetlerinin verdiği bu kararlara karşı taraflar kararın tebliğinden itibaren 15 günlük süre içerisinde Tüketici Mahkemeleri’ne itiraz edebileceklerdir. Hakem heyetlerince, kesilen bu bedellerin iade edilmesi yönünde bağlayıcı karar alması durumunda söz konusu kararın tebliğinden itibaren yerine getirilmemesi halinde yine Adliyelerde bulunan icra müdürlüklerine başvuruda bulunularak bu kararın yerine getirilmesinin talep edilmesi gerekecektir."

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER