ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 13:16

Havalimanı personeli işitme engelliler için işaret dili öğreniyor

Havalimanı personeli işitme engelliler için işaret dili öğreniyor


Erzincan Havalimanı'nın geçtiğimiz yıl ‘Engelsiz Havaalanları’ arasında yer almasının ardından, hava limanında görevli personel, işitme engelli vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla ‘işaret dili’ eğitimi alıyor. Eğitimi başarı ile tamamlayan personel, havalimanı içerisinde yardım isteyen işitme engelli vatandaşlara yardımcı olacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan 'Engelsiz Havaalanları Projesi' kapsamında, Türkiye genelinde ilk kez Erzincan Havalimanı geçtiğimiz Ağustos ayında ‘Engelsiz Havaalanı’ sertifikası almıştı. Engelli vatandaşlara yönelik bütün altyapının hazır olduğu havalimanında şimdi de personele yönelik eğitim veriliyor. Erzincan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Halk Eğitim Merkezi tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada, havalimanı personeline işaret dili eğitimi veriliyor. DHMİ, THY, Çelebi ve özel güvenlik personelinden oluşan 23 kişi, 120 saat süren eğitimi başarı ile tamamlayarak, sertifika almaya hak kazandı. Havalimanı Eğitim Merkezi'nde düzenlenen işaret dili kursu, Halk Eğitim Merkezi işaret dili uzman öğretmeni Zeki Özcan tarafından verildi. Eğitimi başarı ile tamamlayan personel, işitme engelli vatandaşlara yardımcı olmaya başladı.

İşaret dili uzmanı Zeki Özcan, DHMİ kanalı ile kursiyerlere işaret dili eğitimi verdiklerini belirterek, “Kursiyerlerimiz havalimanında bir işitme engelli vatandaşımız ile karşılaştığında rahatlıkla iletişim kurabilecek ve bir engellinin sorununu çözmüş olacaklar.” dedi. Kursu başarı ile tamamlayan kursiyerler, diğer yolculara sağladıkları hizmetleri, işitme engelli yolculara da sağlayacakları için mutlu olacaklarını kaydederek, şunları ifade ettiler: “İşitme engelli bir insan ile rahatlıkla iletişim kurmak için her şeyi öğrendik. Bizden yardım isteyen her işitme engelli vatandaşımızı rahatlıkla anlayabileceğiz.”

Erzincan Havalimanı olarak, bakanlığın başlatmış olduğu projenin titizlikle üzerinde durduklarını ifade eden DHMİ Erzincan Meydan Müdürü Ertuğrul Atalay, “Türkiye genelinde ilk kez ‘Engelsiz Havaalanı’ sertifikasını biz aldık. Bu kapsamda, işitme engelli yolcularımıza daha güzel ve iyi hizmet verebilmek için bu eğitimi verdik.” açıklamasında bulundu. Haftada 10 saat eğitim alan personel, her yıl yenileme çalışması yaparak, işaret dili uygulamalarını geliştirecek.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER