ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 16:56

Havalar ısındı, sinekle mücadele başladı


Bursa Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında halk sağlığını tehdit eden sivrisinekle mücadele çalışmalarını İsmetiye köyünden başlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın her açıdan sağlıklı bir şehir olması adına çalışmalar yaptıklarını, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetinin tek elden yürütüldüğünü kaydetti.

İsmetiye köyünde ilaçlama ekiplerinin göreve başlamasıyla ilgili düzenlenen törende konuşan Altepe, “Bursa’nın çevre sağlığı ilaçlamalarının daha bilinçli, ekonomik ve daha etkin yapılabilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü önlemi aldık. İlaçlama çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürlüğümüzün denetiminde uzman firmalar aracılığıyla yapılıyor.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin, tek elden ilaçlama hizmetiyle yıllık 3 milyon TL tasarruf ettiğini kaydeden Başkan Altepe, bu sayede doğaya gereksiz şekilde kimyasalların atılmasının engellendiğini ifade etti.
İlaçlama çalışmalarının, 44 araç ve 114 personelle yapıldığını söyleyen Başkan Altepe, bu yıl 3.’sü yapılan çalışmalarda, insan ve bitki sağlığının ön planda tutulduğunu ve ilaçlamalarda, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırdığı ilaçlar ve biyolojik mücadele için çeşitli bakteriler kullanıldığını belirtti.

Sinek mücadelesinde, üreme kaynaklarının kurutulması ve ilaçlanmasının hedeflendiğini anlatan Başkan Altepe, bu amaçla uzman ekiplerin tüm ilçelerde yaptığı kontroller sonunda tespit edilen 40 bin noktada, her 15 günde bir periyodik olarak ilaçlama yapıldığını ifade etti. Altepe, kamuya açık alanlarda ilaçlamanın ekipler tarafından yapıldığını ancak kişiye özel mülklerde ilaçlama konusunda vatandaşların da desteğini beklediklerini söyledi.

Başkan Altepe, toplam 7 ilçede yapılan çalışmalarda; 480 bin hektar alanda uçkun, 8 bin hektar alanda sivrisinek larva, bin 500 hektar alanda karasinek, 3 bin 500 hektar yeşil alanda afit, 3bin 500 hektar alanda sivrisinek kışlak ve 150 hektar alanda ise çam kese böceği mücadelesi yapıldığını belirtti. Başkan Altepe, daha sonra ilk ilaçlama çalışmasını izleyerek, sağlıklı bir çevre oluşumunun ve sinekle mücadelenin startını verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER