ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 13:05

Hava kuvvetlerinin yeni gözdesi A400M beğenildi

Hava kuvvetlerinin yeni gözdesi A400M beğenildi


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine Eylül ayında girecek yeni nesil nakliye uçağı A400M Türk askerlerinden tam not aldı.

Airbus Military’nin Eylül ayında gerçekleştireceği 10 adetlik siparişin ilk teslimat öncesi A400M, Ankara ve Kayseri’de hava kuvvetleri personeli ve diğer askerlerin beğenisine sunuldu. Askeri amaçların yanı sıra sivil taşımacılık için de kullanılabilecek şekilde tasarlanan yeni nesil nakliye uçağı, 8-11 Temmuz 2013 tarihleri arasında önce Etimesgut Hava Üssü ardından da uçak Kayseri’de yer alan 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nda test uçuşu yaptı.

Son teknoloji kullanılarak üretilmiş uçağı inceleyen Türk hava ve yer personeli askerler, test uçuşlarına da katıldı. Uçağın teknik ve manevra özelliklerine hayran kalan personel, teslimatın ilk teslimatın gerçekleştireceği Eylül ayını heyecanla beklediklerini ifade etti.

A400M NAKLİYE UÇAĞININ ÖZELLİKLERİ

Dünya silahlı kuvvetlerinin askeri ve sivil görev ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış yepyeni bir askeri nakliye uçağı olan A400M, en ileri teknolojileri sayesinde daha yüksek, hızlı ve daha uzağa uçabiliyor. Manevra kabiliyeti yüksek kısa, yumuşak ya da sert alanlara inebilme özelliklerine de sahip.
Taktik ve stratejik-lojistik görevlerde kullanılabilen uçak, özellikle günümüzün askeri ve yardım operasyonlarında gerekli büyük kargoları hızla ve mola vermeden ulaşması gereken bölgelere götürebiliyor. Güvenilirliği, sağlamlığı ve beka kabiliyeti sayesinde çok amaçlı nakliye uçağı olan A400M, daha küçük filolar ve dolayısıyla operatörlere daha az maliyet sağlıyor. A400M aynı zamanda bugüne kadar üretilen en düşük maliyetli ve çok yönlü nakliye uçağı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER