ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 15:54

Hava ambulansı hayat kurtarıyor

Hava ambulansı hayat kurtarıyor


Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi'nde kalp krizi teşhisi ile tedavisi süren Mahizer Ç.(83) adlı hasta, durumu ağırlaşınca helikopter ambulans ile Ankara'ya sevk edildi.

        Hastanın durumunun ağır olması nedeniyle sevki için 112 Komuta Kontrol Merkezi ekipleri tarafından Ankara 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği'nden hava ambulansı talep edildi. Ankara’da hastanın sevk edileceği hastane belirlenerek havalanan ambulans helikopter, kısa sürede Kastamonu Üniversitesi kampüsünde bulunan stadyumuna indi. Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi'nden ambulansla Kastamonu Üniversitesi kampüsüne getirilen hasta, hava ambulansı ile Ankara’ya götürülerek tedavi altına alındı.

        Sağlık Bakanlığı tarafından 28 Ekim 2008 tarihinde Türkiye’de ilk olarak Ankara’da faaliyet göstermeye başlayan hava ambulansı hizmeti, ilk aşamada Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum’da çalışmaya başlanılmıştı. Akabinde 15 farklı ilde 17 helikopter ile hava ambulansı sistemi faaliyete geçirildi. Kastamonu'da da birçok hasta için hizmet veren hava ambulansı hastaların zaman kaybetmeden sevk edilmelerini kolaylaştırıyor.

        Ankara 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde Kastamonu’ya hizmet veren hava ambulansı ile 2012 yılında toplamda 31 kritik durumdaki hasta ileri teşhis ve tedavi merkezlerine sevk edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER