ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 11:58

Hatay’da 'teröre bağlı travma' eğitimi verildi

Hatayda teröre bağlı travma eğitimi verildi


Hatay’da bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personele “Teröre bağlı travma durumunda psiko-sosyal destek eğitimi” verildi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından PDR uzmanları, psikologlar ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki ilgili alan uzmanlarına 'Teröre Bağlı Travma Durumunda psiko-sosyal destek eğitimi' verildi.

Programa, sosyal destek eğitimi vermek üzere Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Arı, Psikolog Yusuf Doğru, Psikolog Lora Alp ve Uzman Psikolog Dilara Billur Çelik katıldı.

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Arı travmanın en ciddi örneğinin Reyhanlı saldırısında görüldüğünü ifade ederek “Reyhanlı halkına yapacağımız ziyaret onlar için en büyük motivasyon olacaktır.” dedi.

Arı’nın ardından söz alan psikolog Lora Alp sunumunda çocuklarda travma tepkileri ve ergenlerde travma tepkilerini vurgulayarak olaydan çok olayın insan psikolojisi ve yaşantısı üzerindeki etkisini anlattı.

Uzun dönem travma müdahalelerinde sıkça karşılaşılan durumları görsel şemalarla anlatan psikolog Doğru, herkes tarafından bu konuların bilinmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmacı olarak katılan Uzman Psikolog Billur Çelik, alanında uygulanacak müdahaleler ve psiko-sosyal destek çalışanının kendini koruması hakkında bilgi verirken katılımcıların sosyal destek eğitimine gösterdikleri ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER