ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 13:16

Hatay'da istihdam oranı geçen yıla oranla yüzde 260 arttı

Hatayda istihdam oranı geçen yıla oranla yüzde 260 arttı


Hatay'da 2013 yılının ilk 6 aylık döneminde 3 bin 249 kişinin işe yerleştirildiği açıklandı. Hatay Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından 2013 yılı Ocak-Haziran dönemini kapsayan ilk altı aylık dönemde Hatay'da 2 bin 480 erkek ve 769 kadın olmak üzere toplam 3 bin 249 kişi işe yerleştirildi.
2012 yılının aynı döneminde ise bin 5 erkek, 238 kadın olmak üzere toplam bin 243 kişiye istihdam sağlanırken işe yerleştirilenlerin sayısı geçen yıla oranla yüzde 260’lık bir artış oldu.

Öte yandan İŞKUR Hatay İl Müdürlüğü tarafından 2012 yılı Ocak-Haziran dönemini kapsayan altı aylık süre zarfında iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleklerde 150 kurs açılırken, 2013 yılı ilk altı döneminde ise 376 kurs açıldı. Söz konusu kurslardan 2012 yılının il altı ayında bin 980, 2013 yılının ilk altı ayında ise 2 bin 160 kişi yararlandı. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede 2013 yılı Nisan sonu verilerine göre AB Bölgesinde işsizlik oranı yüzde 12,1 iken, ülkemizde bu oranın yüzde 9,3 seviyesinde olduğunu hatırlatarak, işsizlik sorununun çözümü noktasında

Hatay genelinde yürütülen çalışmaların memnuniyet verici olduğunu kaydetti. 2009 yılında Hatay'da yüzde 17.1 olan işsizlik oranı ile, işsizlik oranı en yüksek iller sıralamasında 6 sırada olduğunu belirten Vali Lekesiz, "İş gücü Piyasası İhtiyaç Analizi Raporu'nun hazırlanması, ilimiz genelinde İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu'nun aldığı isabetli kararlar, bu konuda mesleki eğitimlere ağırlık verilmesi, Hatay ilinin özel sektörünün gösterdiği yüksek performans ve Çalışma Bakanlığının konuya gösterdiği duyarlılık sonucunda, yaklaşık 2.5 yıldır komşumuz Suriye’de yaşanılan olumsuzlukların ilimizi bir şekilde olumsuz olarak etkilemesine rağmen işsizlik oranımızın yüzde 9.8’e düşerek Türkiye ortalamasına gelmesi, geçen senenin ilk altı ayı ile karşılaştırıldığında işe yerleştirilenlerin yüzde 260 oranında artması, açılan kursların yüzde 107 oranında artması memnuniyet vericidir. Bundan dolayı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’muzun değerli üyelerine alınan isabetli kararlara yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederim." dedi.

Vali Lekesiz, Hatay genelinde açılan kursların, işsizliğin çözümüne katkı sağladığını ve sağlamaya devam edeceğini de ifade ederek, sektörlerin ihtiyaç duyduğu iş gücünün tespit edilmesine katkı sağlamak amacıyla Valilik tarafından hazırlanan İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi Raporunun hem kamu kurum ve kuruluşlarımız için hem de özel sektör için bir yol haritası niteliğinde olduğunu söyledi.
Engelli vatandaşların istihdamı konusuna da değinen Vali Lekesiz, Hatay'da yapılan Engelli Envanteri çalışmasının bu anlamda önemli olduğunu, bu kapsamda iş için müracaat eden 156 engelliden, 135’inin istihdam edilmiş olmasının sevindirici olduğunu sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER