ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 21:54

Hatay’da en çok prostat ve meme kanseri yaygın

Hatayda en çok prostat ve meme kanseri yaygın


Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Hatay'da erkeklerde prostat kadınlarda ise meme kanserinin yoğun olarak görüldüğünü söyledi.

Hatay’da geçtiğimiz yıl bin 316 kanser hastasının tespit edildiğini kaydeden Dr. Tiryaki, 2008 yılından bu yana Antakya Devlet Hastanesi yanında kurulan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin yoğun olarak hem kanser hastaları ile ilgilendiğini hem de kanseri il genelinde azaltabilmek adına çeşitli etkinlikler düzenleyerek vatandaşları bilgilendirdiklerini söyledi.

İl genelinde sağlık hizmetlerinin işleyişine yönelik bazı açıklamalarda bulunan Dr. Tiryaki, başı ağrıyan yada nezle olan kişilerin devlet hastanelerine gitme döneminin sona ermesi gerektiğini savundu. Doktorların hastalık seyirlerinin yüzde 80’inde teşhis koyabilme niteliğinde olarak mezun olduklarını, yüzde 20’lik payın ise alanlara ayrıldığını kaydeden Tiryaki, “Vatandaşlar her baş ağrısında yada nezle olunduğunda direk hastaneye gidiyor. Bu yanlış bir davranış. Aile hekimleri burada önemli bir rol oynuyor. Aile hekimlerine gidildiği takdirde hastanelerimizdeki yoğunluk azalacak ve hastanelerdeki doktorlar her hasta ile daha ayrıntılı bir şekilde ilgilenebilecektir.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER