ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 15:00

Hatay’da el sanatları sergisi açıldı

Hatayda el sanatları sergisi açıldı


 Hatay’da Turizm Haftası kutlamaları kapsamında ‘el sanatçıları sergisi’ açıldı.

Saray Caddesi’ndeki serginin açılışına katılan Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay’ın turizm açısından muhteşem bir zenginliğe sahip olduğunu söyledi. Lekesiz, il genelinde tam 30 noktada süren çalışmalar tamamlandığında şehrin turizmden hak ettiği payı alacağını kaydetti.
Türkiye ve dünya turizminin sahip olduğu her şeyin Hatay’da bulunduğunu vurgulayan Lekesiz, Hatay’da denizi, doğası, kültür ve sanat değerleri, termal kaynakları, inanç turizmi, yayla turizmi bulunmasına rağmen ziyaretçi sayısı ve konaklama süresinin yeterli olmadığını söyledi.

Lekesiz, 2023 yılı sonu itibarı ile ziyaretçi sayısının 1 milyona, turizm gelirlerinin 600 milyon dolara ulaştığı, konaklama süresinin uzadığı ve Türkiye’nin en çok konuşulan gözde merkezlerinden biri olmak hedefi doğrultusunda çalışıldığını hatırlattı. Turizm sektöründe yakın bir gelecekte bitecek çalışmalar ile birlikte ciddi bir hareketlen beklediklerini aktaran Vali Lekesiz, “32 bin metrekare kapalı alanı olan yeni müze, Antakya Kalesi Surları, St Pierre Anıt Müze ve Kilisesinin restorasyonu tamamlandığı zaman şu anda 1.8 gün olan yerli ve yabancı turistlerin konaklama süresi 3 güne, 250 bin olan turist sayısını 1 milyona ve 150 milyon dolar olan turizm gelirlerini ise 600 milyon dolara çıkarmak hayal olmayacak.” dedi.

Etkinlikte vatandaşlar Saray Caddesi boyunca dizilen stantlardan, el ürünü göz nuru olan neyden, iğne oyalarına, hasır işlemeciliğinden, ipek kozası ürünlerine, yağlıboya tablolardan, dokuma kilimlere, yakma resim sanatı ile yapılmış tablolardan mozaik eserlerine ve süs eşyalarına kadar birçok üründen alma fırsatı buldu. Etkinlikte ayrıca vatandaşlara künefe ikram edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER