ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 12:13

Hatay’da Asi Nehri temizlendi

Hatayda Asi Nehri temizlendi


 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, havaalanının taşkınlardan etkilenmemesi için Tahta Köprü Barajı’nın gövdesinin yükseltilmesi ve Reyhanlı Barajı’nın da tamamlanması gerektiğini söyledi.

Hatay’da 27-29 Ocak 2012 tarihlerindeki yağışlar ve ani kar erimeleri sonucunda Amik Ovası’nda 13 bin hektarlık alanda taşkın meydana gelmiş ve on binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kalmıştı. Taşkınların yaşanmaması için ovadaki kanallarda 11 milyon 250 bin metreküp rusubat temizliği ve servis yolu için ise 1 milyon 403 bin metreküp kazı yapıldı. Temizlik ve ıslah çalışmaları kapsamında Afrin, Küçük Asi, Karasu, Comba, Muratpaşa, Harim ve Curcurum kanalları ile Büyük Asi Nehri temizlendi.

Gerçekleştirilen çalışmaları değerlendiren Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, geçen yıl 2 ay içerisinde etkili olan yağışlar, karların ani erimesi, toprağın doyma kapasitesine ulaşmış olması, bentlerin oluşu, kanalların tıkanıklığı ve seddelerin yırtıklığı gibi nedenlerin her yıl olandan daha fazla bir taşkına yol açtığını hatırlattı. Bir plan ve program dahilinde kanalların tamamına yakınının temizlendiğini ifade eden Lekesiz, “Bu yıl ve önümüzdeki yıl havaalanında ve ovada daha önceki gibi bir su taşkını beklemiyoruz. Reyhanlı Barajı’nın 2015 yılında devreye girmesi ve Tahta Köprü Barajı’nın gövdesinin yükseltilmesi ile beraber havaalanımızda ve ovada taşkın riski kalmayacak.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER