ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 17:55

Hatay Valiliği: "Hatay Havaalanı kapanmadı"


Hatay Valiliği, web sayfasından bir açıklama yaparak son 42 yılın en yüksek yağış miktarı düşmesine rağmen Hatay Havaalanı'nın kapanmadığını, bunun da 2012 yılı içinde yapılan çalışmaların başarılı olduğunu gösterdiğini açıkladı.

    Valilik web sayfasında yeralan açıklamada, geçen yıl yaşanan ve Hatay Havaalanı ile Amik Ovası'nda yüzbinlerce dönüm tarım arazisinin olumsuz etkilendiği taşkın olayının bir daha yaşanmaması için, valiliğin koordinesinde Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Müdürlüğü, DSİ 63. Şube Şefliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Hatay Havaalanı ve diğer ilgili kurumlarla gereken çalışmaların yapıldığı, tedbirlerin alındığı kaydedildi.

    Yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılara yer verilen açıklamada şu bilgiler yer aldı; “Çalışmalar kapsamında Afrin Kanalı'nda 17 bin 500, Muratpaşa Kanalı'nda 20 bin, Küçük Asi Kanalı'nda 11 bin, Karasu Kanalı'nda 37 bin 200, Comba Kanalı'nda 19 bin 500 ve Büyük Asi Kanalı'nda da 25 bin metrelik kısım temizlendi.”

    Açıklamada çalışmalar kapsamında Asi Nehri üzerinde yer alan bentlerin yıkıldığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı; "Çalışma kapsamında ovadaki bentler yıkıldı, seddelerdeki yırtıklar da onarıldı. Bununla beraber 1-25 Aralık tarihleri arasında son 42 yılın yağış ortalaması 140,08 kilogram iken, bu yılın aynı döneminde ilimize düşen yağış miktarı metrekareye 341,2 kilogram olarak gerçekleşmiştir. Aralık ayında son 42 yılın en yüksek yağış miktarı düşmesine rağmen havaalanımız uçuş trafiğine kapatılmamıştır. Bu durum hiç şüphesiz 2012 yılı içerisinde yapılan çalışmaların sonucudur.” denildi.

    Reyhanlı Barajı'nda çalışmaların devam ettiğinin de hatırlatıldığı açıklamada, yapımı devam eden Tahta Köprü Barajı'nın devreye girmesiyle beraber ovada taşkın riskinin önüne geçileceği vurgulandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER