ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 17:53

Hatay sınırında müdahale hareketliliği

Hatay sınırında müdahale hareketliliği


Suriye’de kimyasal silah kullanımının ardından yapılacak olası müdahaleye maruz kalmak istemeyen Suriyeliler Türkiye’ye gelmeye devam ediyor.

Türkiye-Suriye sınır hattında Suriye’ye olası müdahale nedeniyle herhangi bir askeri hareketlilik yaşanmıyor. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bulunan Radar üssünde konuşlandırılan hava sistemlerinin yer aldığı bölgede de askeri bir hareketlilik gözlenmiyor, ancak sınır hattında özellikle kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi için zırhlı araçlar bekliyor. Radar üssü aralıksız olarak çalışıyor. Radar üssünde Stinger ve I-Hawk füzeleri bulunuyor.

SURİYELİ AİLELER SINIR HATTINDA TÜRKİYE’YE GEÇMEK İÇİN BEKLİYOR

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçan Suriyeliler Türkiye sınırına geliyor. Suriye’den araçlarla sınır hattındaki zeytinlik alanlara bırakılan aileler, buradan Türkiye’deki yakınları tarafından alınarak Türkiye’ye geçiş yapıyor.

Sınır hattında güvenliği sağlayan askeri timler zaman zaman sınır hattından Türkiye’ye geçiş yapmak isteyen Suriyeli aileleri durduruyor. Askerler kadın ve çocukların Türkiye’ye girişine izin veriyor, ancak gençlerin girişlerini durduruyor.

CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISI'NDAN DA GİRİŞLER SÜRÜYOR

Hatay’ın Suriye’ye açılan sınır kapılarından biri olan Cilvegözü Sınır Kapısı da müdahale sinyallerinin ardından hareketlendi. Pasaportlarıyla Türkiye’ye giriş yapan Suriyeliler buradan araçlara binerek Antakya merkeze doğru hareket ediyor.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER