ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 11:37

Hastane enfeksiyonları eğitimle önlenecek

Hastane enfeksiyonları eğitimle önlenecek


Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanlığı, “Enfeksiyonla Mücadelede, Sağlık Kurumlarında Temizlik ve Sterilizasyon Süreçlerinin Yeri ve Önemi” konulu sempozyum düzenledi.

Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyuma Bursa Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı sağlık tesislerinde görev yapan tüm hastane yönetici, başhekimi, müdür ve müdür yardımcıları katıldı.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yavuz Baştuğ, hastane enfeksiyonlarını önleme konusunda tüm sağlık personelini bilinçlendirmek istediklerini söyledi.

Hastane enfeksiyonlarının sağlık hizmetleri kalitesinde kritik bir faktör olduğunu ifade eden Op. Dr. Baştuğ, şöyle konuştu: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hastane enfeksiyonları önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmakta. Bu yüzden hastane enfeksiyonları ile mücadelede hedefe uygun planlama, düzgün kayıt sistemi, doğru antibiyotik kullanımı, temel enfeksiyon kontrol ilkelerinin uygulanması, uygun mal ve hizmet alımları, hastanelerin enfeksiyon kontrol komiteleri kararlarına tam uyumu ve hastane enfeksiyonlarına yönelik güncel eğitim konularının tekrarı öncelikli alanlar olarak belirlenmelidir.”

Hastane enfeksiyonlarının hastaları olduğu kadar sağlık çalışanlarını da etkilediğini belirten Baştuğ, hastane enfeksiyonlarının hastaların hastanede ve yoğun bakımda kalış süresini uzatan bir faktör olduğunu dile getirdi. Yanı sıra hasta tedavi maliyetini ve işgücü kaybını da artırdığını sözlerine ekleyen Baştuğ, bu yüzden tüm hastane personelinin bu alanda bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu ve hazırlanan eğitim programlarının hastanenin ihtiyacına göre ve tıbbi gelişmeler ışığında belirli aralıklarla gözden geçirilerek tekrarlanması gerektiğini söyledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER