ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 13:08

Hasköy’de el sanatları kursuna yoğun ilgi

Hasköyde el sanatları kursuna yoğun ilgi


Hasköy Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı el sanatları kursu yoğun ilgi görüyor. El sanatları kursuna katılan genç kızlar, şimdiden yıl sonu sergisi için kolları sıvadı.

Muş Hasköy Halk Eğitim Merkezi, 2012-2013 eğitim öğretim yılı faaliyetleri kapsamında toplam 65 kurs açtı. Menekşe Anaokulu’nda açılan el sanatları kursunu inceleyen İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Savaş Bulan, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Özellikle talep edilen kurslara ağırlık verdiklerini açıklayan Bulan, 65 kurs açtıklarını söyledi.

Genç kızların becerileri ve meslek sahibi olması için bu kursların bir imkan olduğunu kaydeden Bulan, şunları söyledi: “Biz Hasköy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak 2012 -2013 eğitim yılında şu ana kadar 65 kurs açmış bulunmaktayız. Bir tane kursumuzda Menekşe Anaokulu'nda hizmet vermektedir. Bu da el sanatları alanında burada genç kızlarımızın evde yapamadıkları el sanatlarını burada öğreniyorlar ve meslek sahibi oluyorlar.”

“KURS SAYESİNDE ÇEYİZLERİNİ YAPIYORLAR”

El sanatları kursu sayesinde genç kızların aldığı eğitimler sayesinde çeyizlerini hazırladıklarını açıklayan kurs öğretmenlerinden Pınar Süzgeç, ayrıca yaptıkları ürünlerle aile bütçesine katkıda bulunduklarını kaydetti. Kurs ile ilgili bilgilendirmede bulunan Süzgeç, “Kursumuz Kasım ayında açıldı. 12 tane kursiyerimiz var. El sanatlarında hazır gereçler üzerine çalışıyoruz. Kızlarımız çeyiz ağırlıklı çalıyor. Kendilerine ve genelde ürünlerini yapıyorlar. Yaptığımız ürünler burada bir kısmını ilçede bir kısmını da yıl sonunda sergiliyoruz. Sandık takımlarımız mevcut olup, silikonla ve kasnakla yapılıyor. Özel işlerde hazır gereçlerden kullanarak yapıyoruz. Bu ürünler tek tek parçalanarak kasnak üzerinde silikonla yapıştırılarak salon takımı olarak kullanılıyor. Öğrenciler kendilerine hem gelir amaçlı hem de çeyizlerini tamamlamak amacı ile yapıyorlar. Bu şekilde kursumuzu devam ettiriyoruz. Öğrencilerimiz kendilerinde olan yetenekleri bizimle beraber çalışarak ortaya çıkarıyorlar. Süryani işleri, kurdele nakışları, boncuk takımları, nakış makinesi, nakış, pul boncuk işleri ve hazır gereçlerle kapı süsleri, ev süsleme araçları, kurdele, havlu gibi çok çeşitli ürünleri yapıyoruz. Bu ürünler en sonunda sergilenecek. Kızlarımızın el emeği ve göz nuru ürünleri çevreleri ile aileleri ve insanlarla paylaşmalar artı bunlarda gelir sağlayacakları için el sanatları ile beraber kendi ayakları üzerinde kalmaları için biraz daha emin görecekler.” diye konuştu.

Kursa katılan genç kızlar ise kendilerine çeyiz yaptıklarını ve aile bütçesine katkıda bulunduklarını ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER