ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 16:00

Hasankeyf'te pedallar kardeşlik için döndü


Hasankeyf ilçesinde Türkiye Bisiklet Federasyonu'nca bu yıl ikincisi düzenlenen "Uluslararası Bisiklet Turnuvası"nda pedallar kardeşlik için döndü.
     Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde barış ve kardeşlik rüzgarları eserken, tarihi Hasankeyf ilçesinde Türkiye Bisiklet Federasyonu'nca düzenlenen "Uluslararası Bisiklet Turnuvası", bahar havasına ayrı bir renk kattı. Katılımın yoğun olduğu turnuvanın startını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek verdi.
     Bakan Şimşek ve eşi start verdikten sonra, bisiklete binerek yarışmacılarla Hasankeyf Köprüsü'nden geçti. Turnuvaya, 2 Belçikalı, 1 İranlı bisikletçinin de aralarında bulunduğu 85 sporcu katıldı.
     Bakan Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl yarışmada 45 sporcunun yer aldığını, bu yıl 80'in üzerine katılımcının bulunduğunu söyledi.
     Belçika birincisi, dünya dördüncüsünün de turnuvada yarışacağını, turnuvayı gelecek yıl daha da büyüteceklerini ifade eden Şimşek, ''Balkan Şampiyonası'nı Hasankeyf'te yapacağız. Batman'ın algısını değiştirmek ve Hasankeyf'i tanıtmak istiyoruz. Çocukken bisikletim yoktu. Bu yarışma sayesinde geçen yıl düşe kalka bisikleti dengede tutmayı başardım. Düşmeden bu işi atlatırsak iyi olacak" diye konuştu.
     Turnuvada kazasız belasız köprüyü geçtiğini ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:
     "Bir senedir çalışmadım. Dün biraz çalıştım. Aslında bir anlamda risk aldık. Bizim çocukluğumuzda bisiklet ve pedal çevirecek imkanımız yoktu. Çok şükür bu yarışmaları düzenlemeye vesile oluyoruz.
     Bence Batman'ımız, Hasankeyf'imizi ve bölgemizin olumlu bir şekilde Türkiye'ye yansıtılması açısından önemli bir etkinlik. Bu yıl ki şampiyonaya geçen yıla göre 2 katı bir katılım oldu. Ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Hasankeyf'in tanıtımını sağlıyor. Hakikaten güzel şeylerin de olabileceğini, göstermek açısından çok önem veriyoruz. Ülkemizde bir çözüm süreci var. Bu süreç içerisinde katılım ikiye katlanmış durumda. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemlerde artan bir ilgi söz konusu olacak. Hayatımda ilk defa bu etkinlik vesilesiyle bisiklete bindim. Bu yaştan sonra bisiklet sürmeyi öğreniyorum ama güzel bir şey. Denge sporu. Sürekli denge kurmayı gerektiriyor. Onun için çok önemli."
     Daha sonra Gercüş ilçesine geçen Şimşek, yapacağı taziye ziyaretinin ardından tekrar Hasankeyf'e dönerek ödül törenine katılacak.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER